Rozmawiali z mieszkańcami o szkodliwości i konsekwencjach zażywania środków odurzających
W Pieckach aktywnie realizowana jest kampania przeciwko dopalaczom, które zbierają coraz większe żniwo wśród młodzieży. Dzięki „Wakacyjnemu namiotowi profilaktycznemu – STOP uzależnieniom” rodzice i ich dzieci mogli dowiedzieć się o szkodliwości i konsekwencjach zażywania różnego rodzaju środków odurzających. Na pytania odpowiadały policjantki i pracownica Sanepidu.
Wczoraj od godziny 13.00 do 16.00 na placu przed siedzibą Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach stanął „Wakacyjny namiot profilaktyczny - STOP uzależnieniom”. Wczorajsze wydarzenie skierowane było do całych rodzin.
Tego dnia policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie oraz przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poprowadziły dyskusję na temat zagrożeń i skutków prawnych i zdrowotnych wynikających z zażywania i nadużywania różnego rodzaju środków odurzających.
Podczas spotkania policjantki na zorganizowanym stanowisku przekazywały także uczestnikom spotkania materiały edukacyjno-profilaktyczne.
Dorośli mogli sprawdzić również działanie alkogogli, które są niezwykłymi goglami o specjalnej konstrukcji. Ich zadaniem jest zaburzyć naszą koordynację wzrokowo-ruchową. Po założeniu ich, czujemy się tak jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Do wykonania był slalom między wyznaczonymi pachołkami, Ćwiczenie było m.in. dla kierowców, aby uświadomić ich jak zachowuje się organizm po wypiciu trunków i jak niebezpieczne jest prowadzenie samochodu pod ich wpływem.
Podczas spotkania można było także uzyskać wiedzę na temat symptomów wskazujących na bycie „pod wpływem” dopalaczy, poznać ich niebezpieczny skład oraz uzyskać porady jak postępować w nagłych sytuacjach.
Organizatorzy oprócz wykładów i pogadanek, zapewnili uczestnikom spotkania gry i zabawy plenerowe. Te aktywne formy spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy wskazane były jako właściwe alternatywy dla dopalaczy.
Kampania zorganizowana została przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach i Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy udziale mrągowskiej Policji i Sanepidu. Głównym celem lokalnej kampanii profilaktycznej, jest walka z dopalaczami oraz poszerzanie świadomości społecznej w tym zakresie. Akcja skierowana jest zarówno do rodziców, jaki i młodzieży. Jej ciąg dalszy będzie miał miejsce już od września w szkołach.