Aktualności

Stosował przemoc wobec żony-dzielnicowi zastosowali wobec agresora procedurę nakaz/zakaz

Wobec 43-letniego mieszkańca powiatu mrągowskiego dzielnicowi zastosowali procedurę nakaz/ zakaz, nakazując natychmiastowe opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Nie ma przyzwolenia na przemoc!

Policjanci mają uprawnienia pozwalające na szybkie odizolowanie sprawcy od ofiar przemocy domowej. Nieważne, kto jest właścicielem, czy najemcą mieszkania, ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom agresji.

W piątek (18.04.2025 r.) mrągowscy policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie powiatu mrągowskiego, gdzie mąż miał stosować przemoc wobec swojej żony. Interweniujący policjanci w rozmowie z pokrzywdzoną dowiedzieli się, że tego dnia mąż miał ją uderzyć dłonią w twarz oraz wyzywać słowami wulgarnymi i obrażać. Z relacji 30-latki wynikało, że taka sytuacja nie miała miejsca po raz pierwszy, a w przeszłości rodzina była objęta procedurą Niebieskiej Karty. Dzielnicowi po zapoznaniu się z sytuacją rodzinną podjęli decyzję o wydaniu wobec 43-latka nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na określoną odległość. Rozmowa z funkcjonariuszami skłoniła również 30-latkę do złożenia stosownego zawiadomienia o przestępstwie, jakiego dopuszczał się wobec niej mąż.

W najbliższych dniach policjanci będą regularnie sprawdzać, czy mężczyzna stosuje się do zastosowanych przez nich środków. Wobec osób stosujących przemoc mundurowi będą egzekwować zasadę ZERO TOLERANCJI.

Przypominamy!

Naruszenie nakazu lub zakazu wydanego przez policjanta na podstawie uprawnień, jakie daje mu tzw. ustawa antyprzemocowa, skutkuje sankcjami karnymi określonymi w art. 66b kodeksu wykroczeń, jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Naruszenie nakazu lub zakazu skutkuje też zastosowaniem trybu przyśpieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

Gdzie szukać pomocy?

Osoba doznająca przemocy, paraliżowana strachem, czuje się bezradna, nie wie do kogo zgłosić się po pomoc, a często jedna rozmowa z psychologiem, czy z policjantem pomoże wskazać odpowiednią drogę, w tym również możliwości prawne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy:

  • Dzwoniąc na numer alarmowy 112
  • Dzwoniąc na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" prowadzonego przez Stowarzyszenie „Niebieska Linia”, które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem telefonu: 800 – 120 – 002.
  • Zgłosić się do najbliższej jednostki Policji czy Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!

Reaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań — przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Powrót na górę strony