Aktualności

Stanowcza reakcja policjantów na agresję wobec osób najbliższych

Mikołajscy policjanci interweniowali w sprawie przemocy domowej, której sprawcą był nietrzeźwy mąż. Zdecydowana reakcja samej pokrzywdzonej i sprawne działania policjantów pozwoliły na zatrzymanie agresora, przedstawienie zarzutów oraz zastosowanie środków zapobiegawczych.

We wtorek (06.05.2025 r.) po godzinie 19:00 mikołajscy policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie powiatu mrągowskiego, gdzie według zgłoszenia nietrzeźwy mężczyzna miał się awanturować. W rozmowie z pokrzywdzoną kobietą funkcjonariusze dowiedzieli się, że jej mąż będąc  pod działaniem alkoholu miał ją wyzywać, szarpać za ubrania i uderzyć. Agresor będący na miejscu, cały czas dążył do konfliktu i nie wykonywał poleceń policjantów. Funkcjonariusze biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności interwencji, podjęli decyzję o zatrzymaniu 43-latka. Następnego dnia do Komisariatu Policji w Mikołajkach zgłosiła się 41-letnia kobieta, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie jakiego dopuścił się jej mąż wobec niej i ich dziecka. Kobieta zeznała, że mężczyzna, będąc pod wpływem alkoholu, dopuszczał się przemocy fizycznej: popychał i uderzał dłonią po głowie oraz całym ciele.

Policjanci bezzwłocznie wdrożyli procedurę „Niebieskiej Karty” i przystąpili do zbierania materiału dowodowego. Zgromadzone informacje pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie zarzutu naruszenia czynności narządów ciała małoletniego syna i żony, które trwały nie dłużej niż 7 dni. Funkcjonariusze skorzystali z przysługujących im uprawnień i zastosowali wobec agresora tzw. „nakaz-zakaz” – nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do niego.

Dodatkowo, prokurator Prokuratury Rejonowej w Mrągowie, po zapoznaniu się z aktami sprawy, zastosował wobec mężczyzny środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu przebywania w lokalu mieszkalnym oraz zakazu wszelkiego kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych.

Funkcjonariusze nadal pracują nad tą sprawą i gromadzą informacje na temat sytuacji w tej rodzinie.

Często jest tak, że przemoc domowa rozgrywa się w czterech ścianach-za zamkniętymi drzwiami, niewidoczna dla otoczenia. Dlatego tak ważna jest każda reakcja, dzięki której informacja o przemocy domowej dotrze do odpowiednich służb.

Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie:

  • ofiary przemocy,
  • świadkowie przemocy w rodzinie np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny.

Dyżurny policyjny przyjmujący zgłoszenie – skieruje we wskazane miejsce policjantów, którzy zainterweniują wobec sprawców przemocy rodzinnej, a także udzielą pomocy i informacji ofiarom przemocy. Policjant na miejscu interwencji w trakcie rozmowy z domownikami uzyska możliwie pełną informację o zdarzeniu: ustali tożsamość uczestników konfliktu, przeprowadzi wywiad z osobą powiadamiającą, rozpozna zaistniałą sytuację i jej przyczyny, poinformuje uczestników konfliktu o dalszych czynnościach podejmowanych w ich sprawie.

Policjanci interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wypełnią formularz Niebieskiej Karty. Jeżeli na miejscu interwencji nie będzie warunków umożliwiających wypełnienie formularza Niebieskiej Karty policjanci wypełnią go po powrocie do jednostki. Policjanci poinformują uczestników konfliktu, iż odwiedzi ich dzielnicowy w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i monitorowania sytuacji całej rodziny. Od tej pory rodzina objęta procedurą Niebieskiej Karty otoczona będzie stałą opieką policjantów, którzy składając systematyczne wizyty w domach będą kontrolować stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawców.

Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (http://www.niebieskalinia.info/), które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem 800 120 002.

(pk)

Powrót na górę strony