Kolejny nietrzeźwy wyeliminowany z ruchu drogowego dzięki obywatelskiej postawie
Mikołajscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu 52-latkowi. Jego dziwne zachowanie na drodze zaobserwował inny kierowca i zaalarmował funkcjonariuszy. Niestety mężczyzna swoją jazdę zakończył w przydrożnym rowie. Miał 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz mężczyźnie może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Wczoraj po godzinie 20.00 mrągowski oficer dyżurny otrzymał od anonimowego rozmówcy informację, że kierowca jadący srebrnym audi w miejscowości Prawdowo, może być pod wpływem alkoholu.
Funkcjonariusze zauważyli opisane auto w przydrożnym rowie w miejscowości Inulec. W środku siedział 52-letni mężczyzna. Kierowca powiedział policjantom, że do zdarzenia doszło, gdy wykonywał manewr zawracania. Wtedy funkcjonariusze poczuli od niego zapach alkoholu.
Badanie alkomatem już tylko potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego, jak i policjantów. Okazało się, że 52-latek miał 2 promile alkoholu w organizmie.
Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę, zatrzymując go na noc w policyjnym areszcie.
Według Kodeksu Karnego za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.
Ujęcie obywatelskie
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać. Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu. Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.