Policjanci na targach pracy
Policjanci z mrągowskiej komendy wzięli udział w kolejnych targach pracy. Tego dnia uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jak bezpiecznie poruszać się po polskim i zagranicznym rynku pracy, by nie stać się ofiarą handlu ludźmi. Poza tym osoby, które odwiedziły tego dnia targi i były zainteresowane służbą w Policji, w punkcie informacyjnym komendy mogły, uzyskać wszelkie informacje w zakresie postępowania kwalifikacyjnego.
Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie brali udział w targach pracy. Tegoroczne wydarzenie pod hasłem „Jak odnaleźć się na rynku pracy w krajach Unii Europejskiej” zorganizował Punkt Pośrednictwa Pracy Ochotniczych Hufców Pracy w Mrągowie we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Mrągowie.
Spotkanie było również okazją by porozmawiać z młodymi ludźmi na temat zagrożeń związanych z poszukiwaniem pracy. Policjantka wspólnie z przedstawicielką Straży Granicznej omówiła podstawowe informacje na temat handlu ludźmi, który jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.
Handel ludźmi jest najbardziej dochodowym – po handlu bronią i narkotykami przestępstwem. Obecnie grupy przestępcze szacują wartość człowieka na około 150 dolarów. Na przestępstwo handlu ludźmi narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chłopcy, jak i dziewczęta.
Proceder ten może przybierać różne formy, takie jak: praca przymusowa, wykorzystanie seksualne, usuwanie organów, zmuszanie do żebrania, przymusowa służba domowa, przymusowe małżeństwo, nielegalna adopcja i inne formy wykorzystania.
Wczorajsze wykłady miały przede wszystkim na celu podniesienie świadomości wśród osób poszukujących pracy na temat „współczesnych form niewolnictwa”. Ponieważ jak wynika z obserwacji policjantów najskuteczniejszą metodą walki z tym procederem jest czujność wynikająca z posiadanej wiedzy na temat tego procederu. Czujność może uchronić od werbunku i wielu traumatycznych sytuacji.
Dlatego wczoraj uczestnicy targów otrzymali wszelkie niezbędne informacje, które mogą okazać się potrzebne zarówno przed wyjazdem, jak i na miejscu pobytu. Policjantka podkreślała, że ważne jest, by korzystać z legalnych pośrednictw pracy.
Zdobyte wczoraj informacje mają pomóc w tym, by nie stać się ofiarą tego procederu oraz gdzie szukać pomocy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Co ważne wczorajsze spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań edukacyjnych dotyczących procederu handlu ludźmi realizowanym we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Mrągowie.
Poza tym osoby, które odwiedziły targi i były zainteresowane służbą w Policji, w punkcie informacyjnym komendy mogły, uzyskać wszelkie informacje w zakresie postępowania kwalifikacyjnego. Tam rozdawane były ulotki z ofertą zatrudnienia. Nasza oferta skierowana była do osób, które chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia. Młodych ludzi informowano o oczekiwaniach oraz wymogach jakie stawia Policja. Osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi Policji mogły uzyskać wszelkie informacje dotyczące rekrutacji. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły jakie potrzebne są dokumenty i gdzie należy je składać, oraz jak przebiegają poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego.