Pijany kierowca spowodował wypadek
Przed sądem tłumaczyć będzie się 22-latek zatrzymany przez mrągowskich policjantów. Mężczyzna wiozący passatem czterech znajomych spowodował wypadek. 16-letnia pasażerka ze złamaną miednicą trafiła do olsztyńskiego szpitala. Funkcjonariusze ustalili, że kierowca nigdy nie miał prawa jazdy, niestety miał za to w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.
W piątek po godzinie 17.00 oficer dyżurny mrągowskiej komendy otrzymał informację o wypadku, do którego doszło na trasie Polska Wieś – Stamka.
Na miejsce zdarzenia pojechali policjanci. Tam wstępnie ustalili, że kierujący osobowym passatem nie dostosował prędkości do panujących warunków ruchu, w wyniku czego stracił panowanie nad autem i jego tyłem uderzył w przydrożne drzewo.
Passatem podróżowało 5 osób. Troje z nich zostało przewiezionych do szpitala. Najdotkliwszych obrażeń doznała 16-letnia dziewczyna.
W rozmowie z pasażerami funkcjonariusze ustalili, że autem kierował 22-letni mężczyzna. Ten jednak zaprzeczał. Dlatego na noc trafił do policyjnego aresztu. Badanie alkomatem wykazało, że miał on ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto funkcjonariusze ustalili, że 22-latek nigdy nie miał prawa jazdy.
Młody mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty.
Uwaga, od maja nastąpiły zamiany w przepisach!
W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.