Aktualności

KWP: Bezpieczna droga do szkoły 2014

Na terenie naszego województwa 1 września br. ruszą policyjne działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły 2014”, które trwać będą do końca miesiąca. W tych pierwszych dniach miesiąca policjanci pełnić będą służby na przejściach w pobliżu szkół. Ich obecność ma przypomnieć kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości w tych miejscach i zachowania szczególnej uwagi, a uczniom o bezpiecznym przekraczaniu jezdni. Kontroli podlegać będą również autokary (tzw. gimbusy), którymi uczniowie będą dojeżdżać do swoich szkół. Policjanci będą również w szkołach.

Policyjne działania mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, które wraz z rozpoczęciem roku szkolnego będą stanowić liczną grupę użytkowników dróg. W pierwszych dniach września policjanci pełnić będą służby na przejściach w pobliżu szkół. Jak mówi mł. insp. Robert Zalewski - Naczelnik Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie „Ich obecność ma przypomnieć kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości w tych miejscach i zachowania szczególnej uwagi, a uczniom o bezpiecznym przekraczaniu jezdni. Kontroli podlegać będą również autokary (tzw. gimbusy), którymi uczniowie będą dojeżdżać do swoich szkół. Pojazdy przewożące dzieci muszą być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone, jednak doświadczenie z lat ubiegłych wskazuje, że przewóz dzieci nie zawsze jest organizowany prawidłowo. Nasze wzmożone działania mają przyczynić się do wyeliminowania przypadków kierowania pojazdami przez kierowców będących pod wpływem działania alkoholu oraz używania pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym”.

O tym jak ważne są to działania niech zaświadczą dane statystyczne dotyczące wypadków drogowych, których uczestnikami były dzieci w wieku 7-17 lat.

Po letnim wypoczynku dzieci często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o zagrożeniach czyhających na nie każdego dnia dlatego przez cały miesiąc policjanci będą prowadzić spotkania edukacyjne w szkołach

Nadkom. Małgorzata Bojarowska ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przypomina rodzicom, aby zapewnili bezpieczeństwo swoim dzieciom w drodze do szkoły, szczególnie tym najmłodszym. Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego warto porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie i ustalić zasady do których będzie się stosowało. Najlepiej ustalić najbezpieczniejszą trasę jaką będzie się codziennie poruszało. Pod uwagę należy wziąć natężenie ruchu osób i pojazdów, oświetlenie ulic, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia dla pieszych, tory kolejowe, kładki, wykopy. Pamiętajmy, aby uwrażliwić dziecko, że nie powinno zbaczać z wspólnie ustalonej trasy.

Aby zapobiec nieszczęśliwym wypadkom i popełnianiu przestępstw na osobach małoletnich przypomnijcie swojemu dziecku podstawowe zasady, których powinien zawsze przestrzegać pozostając bez opieki dorosłych:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź " na skróty” przez miejsca ustronne

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych, często niebezpiecznych sytuacji.

Wrzesień jest miesiącem, w którym działania Policji są ukierunkowane szczególnie na dobro osób małoletnich. W tym roku nieumundurowani policjanci będą kontrolować puby, sklepy i inne placówki handlowe i gastronomiczne, w celu wyeliminowania przypadków sprzedawania/podawania alkoholu osobom małoletnim oraz nietrzeźwym, a także przeciwdziałać spożywaniu alkoholu w pobliżu placówek handlowych.

Obowiązujące w Polsce przepisy prawa zakazują sprzedaży napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Łamanie tego zakazu jest przestępstwem. Popełniającemu je sprzedawcy, a także właścicielowi sklepu, grozi kara grzywny, orzeczenie przepadku napojów alkoholowych – nawet wówczas, gdy są własnością kogoś innego, np. hurtowni lub producenta, a także odebranie zezwolenia na sprzedaż lub podawanie alkoholu.

Jednocześnie Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje sprzedawcom narzędzia skutecznej kontroli prób zakupu alkoholu przez niepełnoletnich. Jej art. 15 ust. 2 stwierdza jednoznacznie: w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Młodzi ludzie poza terenem szkoły często zakłócają spokój i porządek publiczny używając słów wulgarnych, palą papierosy itd., dlatego też w okolice szkół podczas przerw w lekcjach będą dyslokowane służby obchodowe i patrolowe, aby zapobiegać demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Powrót na górę strony