Aktualności

Mikołajki: Mikołajscy policjanci zatrzymalii kolejnych nietrzeźwych sterników

Policyjni wodniacy zatrzymali do kontroli trzech nietrzeźwych amatorów sportów wodnych. Niestety mężczyźni za nic mieli obowiązujące przepisy i sterowali mimo wcześniej spożytego alkoholu. Jeden z nich miał ponad 2 promile. Teraz za popełnienie przestępstwo może grozić im kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W piątek po godzinie 13.00 policjanci dbający o bezpieczeństwo wypoczywających na wodzie, jak i nad wodą, w rejonie Mikołajek zauważyli płynącą po jeziorze Mikołajskim łódź motorową .
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że sternik zachowywał się jakby był po wpływem alkoholu. Policjanci natychmiast podjęli interwencję.
W trakcie przeprowadzonej kontroli okazało się, że funkcjonariusze nie mylili się i ich podejrzenie było w pełni uzasadnione. Badanie alkomatem wykazało, ze mężczyzna miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Tego dnia mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego nie mógł już kontynuować swojego „rejsu”.

Do podobnej interwencji doszło wczoraj, również na jeziorze Mikołajskim. Tam po godzinie 16.00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli dwóch sterników skuterów wodnych. I tym razem również okazało się, że amatorzy sportów wodnych trzymali stery mimo, że wcześniej wypili alkohol.
39-letni mieszkaniec Warszawy miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a jego 26-letni kolega ponad 1,2 promila. W tej sytuacji skutery przekazano trzeźwej osobie.

Teraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości mężczyznom może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Niestety nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które sterują pod wpływem alkoholu. Osoby te stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo na wodzie, zagrażając nie tylko swojemu zdrowiu i życiu, ale przede wszystkim narażając na wielkie niebezpieczeństwo inne osoby pływające po jeziorach czy rzekach.

Dlatego przypominamy, ze szlak wodny jest jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i masz od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa.  Natomiast jeśli pływasz żaglówką bez silnika, czy kajakiem, rowerem wodnym, w przypadku „wydmuchania” podczas kontroli powyżej 0,2 promila grozi ci kara grzywny.

Powrót na górę strony