Wypadek na przejściu dla pieszych
W Mrągowie na ulicy Wojska Polskiego doszło do wypadku drogowego z udziałem pieszej. W jego wyniku nieprzytomna 62-latka trafiła do szpitala. Zarówno kierowca skody, jak i kierowca citroena byli trzeźwi. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku.
Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 18.00 na ulicy Wojska Polskiego w Mrągowie. Tam na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona 62-latka. Kobieta przechodziła przez pasy z prawej strony na lewą. W pewnym momencie została potrącona przez osobową skodę, a następnie przez citroena.
Nieprzytomna kobieta została przetransportowana do szpitala w Mrągowie, a następnie do szpitala w Olsztynie. Kobieta doznała doznała ciężkich obrażeń ciała.
Zarówno kierowca skody, jaki citroena byli trzeźwi.
Mrągowska policja wyjaśnia teraz dokładne przyczyny i okoliczności wypadku.
Kierowco!
ZBLIŻAJĄC SIĘ DO PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH ZWOLNIJ! W tym miejscu masz obowiązek zachowania szczególnej ostrożności! Bezwzględnie musisz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach.
DOBRE PRAKTYKI:
- ZAWSZE ZATRZYMAJ SIĘ GDY WIDZISZ DZIECKO stojące przed przejściem dla pieszych – może być niecierpliwe i nieuważnie wejdzie wprost pod nadjeżdżający pojazd;
- ZAWSZE ZATRZYMAJ SIĘ GDY WIDZISZ SENIORA stojącego przed przejściem dla pieszych – może nie mieć tyle siły, by czekać aż ktoś zechce się zatrzymać;
- ZAWSZE ZATRZYMAJ SIĘ przed przejściem dla pieszych, GDY PADA DESZCZ, ŚNIEG – nikt nie chce moknąć i marznąć! Tobie na głowę przecież nie pada!
- Prędkość zawsze dostosuj do warunków pogodowych i natężenia ruchu!
PRĘDKOŚĆ, A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO
według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:
- 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,
- 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,
- 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.
PIESI!
Nie zapominajcie o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźcie się nosić odblasków nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o Wasze bezpieczeństwo!
Zanim wejdziesz na przejście: ZWOLNIJ – ROZEJRZYJ SIĘ – OCEŃ SYTUACJĘ
Sprawdź, czy wszystkie samochody się zatrzymały rozglądając się według starej zasady: LEWO-PRAWO-LEWO
Zimą zdejmij kaptur, by dobrze spojrzeć w obie strony!