Przekroczyli nadmiernie prędkość – stracili prawo jazdy na 3 miesiące
Funkcjonariusze mrągowskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy trzem kierowcom. Pierwszy z nich, 20-latek pędził przez Sorkwity z prędkością 101 km/h. 45-latka jechała o 68km/h za dużo przez Piecki. W Rydwągach w terenie zabudowanym, z prędkością 103 km/h jechała 26-latka. Wszyscy za to, że nie zastosowali się do obowiązujących przepisów otrzymali pięciusetzłotowe mandaty. Tym samym również stracili prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.
W niedzielę, czyli pierwszy dzień Świąt od rana mrągowscy policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, kontrolując m.in. prędkość z jaką poruszają się kierujący. Około godziny 09.45 funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu audi. Mężczyzna jechał z prędkością 101 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jaka obowiązuje na ulicy Olsztyńskiej w miejscowości Sorkwity. Młody tego dnia stracił na trzy miesiące prawo jazdy, które zdobył w styczniu 2015 roku. Za popełnione wykroczenie dodatkowo otrzymał mandat w wysokości 500 złotych
Dopiero za trzy miesiące będzie mogła kierować 45-letnia mieszkanka Białegostoku. Policjanci zatrzymali ją do kontroli drogowej po godzinie 12.00 na ulicy Tartacznej w Pieckach. Kobieta jechała tam z prędkością 118 km/h. Za popełnione wykroczenie 45-latka straciła prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. Dodatkowo za jazdę z nadmierną prędkością otrzymała mandat.
Trzecie prawo jazdy policjanci zatrzymali 26-letniej kobiecie. Wczoraj tuż przed godziną 19.00 kobieta jechała z prędkością 103 km/h przez teren zabudowany miejscowości Rydwągi. Zdecydowanie za szybko. Dlatego i ona straciła prawo jazdy na 3 miesiące oraz otrzymała mandat.
Przypominamy, ze w maju 2015 roku weszły w życie surowe kary dla kierowców.
W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.
Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.
Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).
Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.
Apelujemy do wszystkich kierowców, aby poruszali się po drogach z rozwagą. Prosimy pamiętać, że kierowcy, którzy jeżdżą w sposób nieodpowiedzialny, nie będą mogli liczyć na pobłażanie i mogą nawet pożegnać się ze swoim dokumentem upoważniającym do kierowania pojazdem.