Zgłosiła interwencję, której nie było
Zgłaszanie policjantom interwencji skutkuje podjęciem przez nich natychmiastowych czynności. Każdy wyjazd do niezaistniałych zdarzeń, niesie ryzyko dłuższego dojazdu do tych osób, które rzeczywiście potrzebują pomocy. Wywołanie niepotrzebnej lub fałszywej czynności jest wykroczeniem, za które grozi grzywna. Przekonała się o tym pewna mieszkanka Mrągowa.
Niestety zdarza się tak, że na numery alarmowe 997 i 112 dzwonią osoby, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, wykonując np.: głuche telefony, czy telefony wykonane dla żartu.
Do takich interwencji należy zaliczyć wczorajsze (11.04.2017) zgłoszenie mieszkanki Mrągowa. Kobieta zadzwoniła na numer alarmowy 112 i poinformowała, że w okolicy ulicy Roosevelta nieznana osoba biega z nożem. Pod wskazany adres pojechała karetka pogotowia, a oficer dyżurny wysłał patrol policji. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że karetka nie jest potrzebna więc w porę ją odwołano.
Podczas interwencji okazało się, że nietrzeźwa kobieta chcąc wywołać niepotrzebną czynność policji i pogotowia powiadomiła dyspozytora CPR o zdarzeniu, które nie miało miejsca. Kobieta za popełnione wykroczenie otrzymała mandat.
Dość często okazuje się, że niepotwierdzone wezwania bywają efektem złośliwości lub głupiego żartu. Policjanci jadąc na tego typu interwencje wykonują niepotrzebne czynności i tracą czas, który przeznaczony jest na szeroko rozumianą ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Kiedy ktoś z nas lub naszych bliskich naprawdę będzie potrzebował pomocy, może okazać się, że jej nie uzyska, gdyż w tym czasie policjanci będą zaangażowani w przeprowadzenie nieuzasadnionej interwencji. A przecież mogliby wtedy udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebują.
Apelujemy więc o odpowiedzialne i rozważne korzystanie z numerów alarmowych. Pamiętajmy, że numer 112, 999, 998, 997 to numery alarmowe, więc korzystanie z nich w nieuzasadnionych przypadkach może pociągnąć za sobą skutki prawne. Przypominamy, że wywołanie niepotrzebnej czynności, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny do 1500 złotych. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, sąd może orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.
(DK/TM)