Podnosimy kompetencje w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
O tym, że pokrzywdzonym przemocą w rodzinie należy pomagać nikogo nie trzeba przekonywać. Ale w jaki sposób, tego stale trzeba się uczyć. Dlatego mrągowscy policjanci na bieżąco podnoszą swoje kompetencje. Szkolenia z psychologiem, czy z prawnikiem to część naszej edukacji.
Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu szkoleń skierowanych do funkcjonariuszy pierwszego kontaktu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie.
Tego dnia podinsp. Ewa Kalinowska-Sadurska z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przeprowadziła wykład na temat form przemocy domowej i jej poszczególnych faz oraz sposobu rozmowy z osobą dotkniętą przemocą domową w celu zmotywowania jej do zmian. Głównym celem było zrozumienie czym jest konflikt, agresja i przemoc. Jak również poznanie czynników, które sprzyjają powstawaniu i utrzymywaniu zachowań przemocowych oraz lepsze rozumienie i funkcjonowanie osób uwikłanych w przemoc.
Kolejnym krokiem w kwestii podnoszenia kompetencji mrągowskich policjantów, będzie szkolenie realizowane przez dr Stanisława Bułajewskiego, który przekaże informacje na temat pomocy prawnej nie tylko przewidzianej kodeksem karnym przysługującej osobom pokrzywdzonym przemocą/przestępstwem.
Szkolenia te mają pomóc funkcjonariuszom lepiej poznać problemy ofiar domowej przemocy i w efekcie lepiej im pomagać.
Dlatego kolejnym naszym krokiem ku pokrzywdzonym jest poszerzenie naszej oferty pomocowej. W każdy ostatni czwartek miesiąca począwszy od października w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie w godzinach 16.00 – 17.30 będą bezpłatne interdyscyplinarne dyżury prawnika i dzielnicowego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem/przemocą, na które już teraz zapraszamy.
Równocześnie od października we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pieckach i tamtejszą Szkołą Podstawową mrągowscy policjanci realizować będą kurs z zakresu podstawowych technik samoobrony dla kobiet, po to by zwiększyć ich świadomość prawną w zakresu obrony koniecznej, a także aby podnieść ich pewność siebie w radzeniu sobie w sytuacjach zagrożenia.
Wszystkie działania realizowane są w ramach zagadnień określonych w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 - 2020. W dokumencie tym wpisano nowe zadania do realizacji zarówno na szczeblu administracji rządowej, jak i samorządowej. Program wyznaczył cztery piorytetowe obszary do realizacji:
1. Profilaktyka i edukacja społeczna;
2. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie;
3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc;
4. Podnoszenie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Mamy nadzieję, że łącząc działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego jesteśmy w stanie bardziej pomagać tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.