Stworzył zagrożenie w ruchu drogowym policjanci zatrzymali mu prawo jazdy
Do niebezpiecznej sytuacji na drodze w powiecie mrągowskim doprowadził kierowca osobowego fiata.
Wczoraj (09.10.2017) po godz. 17:00 na DK16 na trasie Mrągowo-Kosewo, jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący VW Passatem jadąc od Mrągowa, w celu uniknięcia czołowego zderzenia z jadącym z naprzeciwka autem, który wyprzedzał inne pojazdy gwałtownie zahamował, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Niestety kierujący pojazdem, który stworzył zagrożenie, bo wyprzedzał w miejscu zabronionym - na wzniesieniu i dodatkowo w warunkach ograniczonej widoczności, zapadający zmrok i opady deszcz - odjechał z miejsca zdarzenia.
W VW Passacie podróżowała para wraz z 2,5 miesięcznym dzieckiem. Niemowlę zostało przewiezione do miejscowego szpitala. Na szczęście nie odniosło poważnych obrażeń. W międzyczasie mrągowscy policjanci otrzymali informację od innego kierowcy, który był świadkiem zdarzenia o tym, gdzie znajduje się auto i jego kierowca. Dzięki tym informacjom policjanci szybko dotarli do sprawcy niebezpiecznego zdarzenia.
Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości uczestników zdarzenia. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do 32-letniego kierowcy fiata, który nie uniknie odpowiedzialności za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym.
KIEROWCY!
Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią.
Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).
PIESI!
W okresie jesienno – zimowym to właśnie piesi jak i kierujący jednośladami są szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych w obszarze zabudowanym, lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
(EP/TM)