Aktualności

Podnosimy kompetencje, by lepiej pomagać pokrzywdzonym przemocą

O tym, że pokrzywdzonym przemocą w rodzinie należy pomagać nikogo nie trzeba przekonywać. Ale w jaki sposób, tego stale trzeba się uczyć. Dlatego mrągowscy policjanci na bieżąco podnoszą swoje kompetencje. Za nami kolejne szkolenie, tym razem z prawnikiem.

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie odbyło się już drugie spotkanie z cyklu szkoleń skierowanych do funkcjonariuszy pierwszego kontaktu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie.

Tego dnia dr Stanisław Bułajewski przeprowadził wykład na temat pomocy prawnej nie tylko przewidzianej kodeksem karnym przysługującej osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, czy pokrzywdzonym przestępstwem. Omówił również kwestie dotyczące rodziców, którzy na co dzień utrudniają sobie wzajemnie opiekę nad dziećmi, jak również kwestie konfliktów sąsiedzkich, szczególnie gdy zachowanie dziecka przeszkadza sąsiadom.

To, że tego dnia szkolenie przeprowadził dr Stanisław Bułajewski nie jest przypadkowe. Prawnik jest znany mieszkańcom powiatu mrągowskiego i nie tylko.  Szczególnie dlatego, że w Gminnych Ośrodkach Pomocy Społecznej prowadzi szeroko zakrojoną pomoc na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą udzielając bezpłatnych porad prawnych.

Korzystając z pomocy prawnika i wychodząc naprzeciw potrzebom osobom dotkniętym przemocą kolejnym naszym krokiem ku pokrzywdzonym jest poszerzenie naszej oferty pomocowej.

W każdy ostatni czwartek miesiąca począwszy od października w Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie w godzinach 16.00 – 17.30 będą bezpłatne interdyscyplinarne dyżury prawnika i dzielnicowego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem/przemocą.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 26.10.2017 r. na które serdecznie zapraszamy.

Szkolenia te mają pomóc funkcjonariuszom lepiej poznać problemy ofiar domowej przemocy i w efekcie lepiej im pomagać.

Wszystkie działania realizowane są w ramach zagadnień określonych w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014 - 2020. W dokumencie tym wpisano nowe zadania do realizacji zarówno na szczeblu administracji rządowej, jak i samorządowej. Program wyznaczył cztery priorytetowe obszary do realizacji:

1. Profilaktyka i edukacja społeczna;

2. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie;

3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc;

4. Podnoszenie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Mamy nadzieję, że łącząc działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego jesteśmy w stanie bardziej pomagać tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

 

 

Powrót na górę strony