Niestety niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często sami narażają swoje życie
Mrągowska policja prowadziła akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Niestety, jak się okazuje często to piesi sami narażają swoje zdrowie i życie. Tak było też w przypadku 68-latki, która dodatkowo kłamała, jak się nazywa, by uniknąć konsekwencji.
Wczoraj na drogach powiatu mrągowskiego policjanci ruchu drogowego szczególną uwagę zwracali na pieszych i rowerzystów, jak również kierujących stwarzających dla nich zagrożenie. Funkcjonariusze pilnowali czy niechronieni użytkownicy dróg przestrzegają przepisy ruchu drogowego i nie popełniają wykroczeń.
Policjanci w ramach działań ujawnili 18 pieszych, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, aż 14 z nich przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Tego dnia policjanci odnotowali również 14 wykroczeń popełnionych przez kierujących polegających na nieprawidłowym zachowaniu wobec pieszych.
Do jednej z takich interwencji doszło po godzinie 17.00 przy ulicy Mickiewicza. Tam 68-letnia piesza przeszła przez jezdnię na czerwonym świetle. Funkcjonariusze poinformowali panią, że za popełnione wykroczenie może zostać nałożony mandat w wysokości 100 złotych i poprosili panią o podanie danych osobowych niezbędnych do wykonania dalszych czynności. Wtedy kobieta podała, że nazywa się Alina Wierzbicka, co jak się okazało było nieprawdą ponieważ taka osoba nie widnieje w systemach informacyjnych. Kobietę pouczono, że podawanie nieprawdziwych danych i wprowadzenie funkcjonariusza w błąd jest kolejnym wykroczeniem, za co grozi mandat w wysokości 500 złotych. Niestety kobieta zlekceważyła i to. Dlatego została przewieziona do miejscowej komendy, gdzie ustalono jak naprawdę się nazywa. W konsekwencji kobieta za popełnione dwa wykroczenia została ukarana mandatami w kwocie 600 złotych.
Działania prewencyjno-kontrolne prowadzone w całym powiecie mrągowskim mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz wzrost świadomości zagrożeń wynikających z nieznajomości przepisów ruchu drogowego.