Aktualności

Razem Bezpieczniej

Mrągowska policja przez cały rok, a w szczególności w okresie jesiennym i wczesnej wiosny prowadzi wiele akcji ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom.

Jedną z takich akcji są wzmożone działania prewencyjno-kontrolne realizowane pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas działań funkcjonariusze pilnują,czy niechronieni użytkownicy dróg przestrzegają przepisów ruchu drogowego i nie popełniają wykroczeń.

Kolejne działania edukacyjne to „Świecę przykładem na drodze”, gdzie podczas spotkań z lokalnym społeczeństwem funkcjonariusze omawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści to grupa użytkowników dróg, którą policja darzy szczególnym względem. To grupa, która najbardziej narażona jestna najpoważniejsze skutki wypadków drogowych. Można ich spotkać na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych. Poruszają się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy korzystają z rad policjantów. Nie noszą przede wszystkim elementów odblaskowych. Kierowcy zatem muszą być przygotowani, że w porze wieczorowo-nocnej niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Co ważne stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów. Wtedy też wcześniej może zmniejszyć prędkość, aby bezpiecznie ominąć pieszego.

W 2017 roku na terenie powiatu mrągowskiego doszło do 46 wypadków drogowych, to niemal o połowę mniej porównując do roku 2016, gdzie wypadków było 84. W 2016 roku w wyniku tych zdarzeń zginęło 7 osób, a 103 było rannych. Ta liczba zdecydowanie spadła w 2017 roku, gdzie życie straciło 5 osób, a ranne zostały 52 osoby. W 2016 roku z udziałem pieszych doszło do 15 wypadków, gdzie śmierć poniosły 2 osoby, a 13 było rannych.  Natomiast w 2017 roku doszło do 8 takich wypadków, gdzie nikt nie zginął. Jedną  z głównych przyczyn tych zdarzeń było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, lub zza innego pojazdu, przeszkody.  Liczymy na to, że ta tendencja spadkowa będzie się nadal utrzymywała.  Jak również, wyrażamy nadzieję, że ogromny wpływ na to mają nasze działania prewencyjno-kontrolne, jak i edukacyjne. Ponieważ za każdym razem, spotykając się z mieszkańcami, poza przekazaniem im informacji na temat obowiązujących przepisów otrzymują również opaski odblaskowe.  A powszechnie wiadomo, że odblaski są bardzo dobrym elementem, który podnosi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Co ważne jest nam niezmiernie miło, że w realizacji tych działań możemy liczyć na wsparcie lokalnych samorządów, które w trosce o swoich mieszkańców zakupują niezbędne elementy odblaskowe potrzebne do realizacji omawianych działań.  

Liczymy na to, że prowadzone w ten sposób wspólne działania pomogą w podniesieniu poziomu poczucia bezpieczeństwa i świadomości zagrożeń mieszkańców poszczególnych miast i gmin naszego powiatu..

Powrót na górę strony