Dopalacze przejściowa moda czy realne zagrożenie?
Czy dopalacze przejściowa moda czy realne zagrożenie? No to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź mrągowscy policjanci wraz z pracownikami PSSE w rozmowie z pedagogami.
W piątek w Urzędzie Miejskim w Mrągowie odbyła się konferencja pn. „Dopalacze przejściowa moda czy realne zagrożenie?” Przedsięwzięcie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mrągowie.
Głównym celem spotkania była przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie wiodące, a mianowicie czy dopalacze bądź też inne środki odurzające to przejściowa moda wśród młodzieży czy też realne zagrożenie. W poszukiwaniu odpowiedzi udział wzięli dyrektorzy i pedagodzy z placówek oświatowych powiatu mrągowskiego.
Specjaliści mówią, że młodzież coraz częściej sięga po środki, których stosowanie nie wymaga iniekcji ani tzw. „wciągania”, ponieważ takie zachowania w opinii młodzieży są negatywnie kojarzone z narkomanią, jako patologią, dlatego spożywają czy też używają środków o krótkotrwałym działaniu, tak by efekty można było łatwo ukryć. Nie mniej jednak może zdarzyć się, że będzie w szkole uczeń pod widocznym wpływem środków odurzających i trzeba będzie interweniować, być może będzie tak, że uczeń będzie posiadał je przy sobie. Co należy wtedy uczynić ułatwi zastosowanie określonych procedur i dlatego podczas spotkania przybliżyła je asp. szt. Joanna Dawidczyk. W kolejnej części spotkania mł. asp. Dorota Kulig omówiła wybrane przepisy z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz konsekwencje prawne wynikające z niej naruszenia.
Tego dnia podkreślono też, że narkotyki charakteryzują się możliwością wywoływania stanu przyzwyczajenia, a nawet przymusu ich dalszego stosowania. Różnego rodzaju substancje psychoaktywne, wykazując taki rodzaj działania, że osobie zażywającej sprawia ono przyjemność i poprawia samopoczucie, ale też niosą ogromne ryzyko – jakie powiedziały o tym pani Beata Doraczyńska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Marta Kopaniec z PSSE w Mrągowie.
Na koniec spotkania uczestnikom pokazano zawartość walizki profilaktycznej-narkotykowej. Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Są tam szklane i metalowe fifki, młynki do rozdrabniania suszu oraz pojemniczki, w których można schować narkotyki.
Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza.
Policjanci chcą edukować przede wszystkim rodziców i wychowawców, by wyostrzyć ich czujność. Niepozorna metalowa śruba bądź atrapa baterii może się okazać schowkiem na dopalacze lub zażywane leki a zabawkowa piłeczka, do piłki nożnej lub golfa - młynkiem do marihuany.