Wspólne patrole doświadczonych funkcjonariuszy ze słuchaczami kursu podstawowego
Trwają praktyki słuchaczy kursu podstawowego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Młodych policjantów można było spotkać między innymi w powiecie mrągowskim.
Kolejna grupa słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczyła się wczoraj policyjnego rzemiosła pod okiem starszych, doświadczonych kolegów. Służby obejmowały cały powiat mrągowski. 21 słuchaczy pod opieką wykładowcy wspierało mrągowską jednostkę w codziennej służbie.
Młodzi policjanci realizują w Szczytnie sześciomiesięczne szkolenie podstawowe. W szkole uczą się teorii oraz niezbędnych podstaw prawnych potrzebnych do właściwej realizacji czynności służbowych. Pod koniec szkolenia podstawowego policjanci realizują praktyki, ponieważ dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby.
Zajęcia praktyczne to pełnienie służby w patrolach pieszych. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy. Wczoraj w ramach tego programu młode policjantki i policjanci pełnili służbę wspólnie z doświadczonymi kolegami z mrągowskiej komendy. W trakcie służby młodzi policjanci nabierali praktycznych umiejętności legitymowania, kontroli osób i pojazdów oraz taktyki pełnienia służby patrolowej.
Głównym zadaniem patroli było reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takie jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo.
Dzięki wspólnym patrolom mogliśmy wysłać w teren więcej patroli. Co ważne widok większej liczby policjantów był także pozytywnie odbierany przez mieszkańców.
Zawód policjanta to zawód specyficzny; teoria jest ważna, ale dopiero praktyka w terenie daje słuchaczom możliwość nauki czynności, które będą podejmować na co dzień, po powrocie do swojej jednostki macierzystej. Każda służba słuchaczy rozpoczyna się odprawą, podczas której patrole otrzymują zadania do realizacji podczas służby. Po jej zakończeniu spotykają się ponownie w sali odpraw by omówić podjęte interwencje i działania. Fachowa wiedza teoretyczna jest słuchaczom niezbędna, ale dopiero praktyka w terenie daje możliwość nauki czynności, które później podejmować będą w trakcie swoich codziennych służb.