Bezpieczny Senior
Osoby starsze, które są samotne, schorowane, a czasami po prostu zbyt ufne, narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustów, naciągaczy i złodziei. Dlatego, by ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec, policjanci realizują profilaktyczno-edukacyjne działania „Bezpieczny Senior”.
Głównym celem działań „Bezpieczny Senior” jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców na różnego rodzaju zagrożenia czyhające na osoby starsze. Zależy nam na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu. Dlatego mrągowskim policjantom niezmiernie miło było się spotkać z uczestnikami zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pieckach i porozmawiać z nimi na temat różnego rodzaju zagrożeń, metodach im przeciwdziałania lub też reagowania.
W ramach zajęć mł. asp. Dorota Kulig opowiedziała o częstej metodzie stosowanej przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Omówiła także zagrożenia związane z pojawieniem się w ich domu oszustów podających się za pracowników różnych instytucji. Zwróciła też uwagę, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych osób, które mogą próbować okraść. Seniorzy łatwo mogą stad się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, które czując się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Niepokojące są oszustwa: „na wnuczka", „na inkasenta", „na urzędnika", „policjanta”.
Dlatego ważnym dla nas jest to, by aktywnie realizować działania i przedsięwzięcia zmierzające do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa seniorów, ochrony porządku publicznego, ograniczenia skali zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. W tym celu realizujemy spotkania profilaktyczno-edukacyjne, ponieważ chcemy poprawić bezpieczeństwo osób starszych i poznać problemy z jakimi stykają się na co dzień. Podczas tych spotkań informujemy seniorów na temat różnych zagrożeń m.in. jak zachować się w różnych sytuacjach zagrożenia, jak uchronić się przed kradzieżą, jak obronić się przed oszustwami, wyłudzeniami „na wnuczka” itp., jak bezpiecznie wypłacać gotówkę z bankomatu, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, jako pieszy, rowerzysta, kierowca, jak nie stać się ofiarą przemocy w rodzinie, jak również przypominamy o przysługujących im prawach.