Aktualności

Spowodował kolizję, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia

63-letni kierowca opla był sprawcą kolizji. Uciekł z miejsca zdarzenia, a gdy trafił w ręce policji, po zbadaniu go okazało się, że miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyźnie grożą teraz poważne konsekwencje. Kodeks karny za kierowanie w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (17.11.2018) po godz. 21:00 na trasie z Mrągowa w kierunku Rydwąg mężczyzna kierujący osobowym oplem, na łuku drogi w prawo zjechał na lewy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym audi. Kierowca opla uciekł z miejsca kolizji porzucając swój samochód. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci ustalili właściciela opla oraz świadków zdarzenia. Na podstawie tych danych, funkcjonariusze jeszcze tej samej nocy dotarli do 63-latka. Mężczyzna przebywał w swoim mieszkaniu. Został zatrzymany. Po przewiezieniu do komendy policjanci zbadali jego stan trzeźwości. Był pijany - miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. 63-latek stracił już prawo jazdy. Poniesie też dalsze konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Przypominamy!

Od maja 2015 r., po zmianie przepisów, sąd wobec sprawcy skazanego za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł. W razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości będąc uprzednio karanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego, jest to co najmniej 10 000 zł.

Apelujemy!

Policjanci apelują, aby reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a także niezwłocznie powiadomić Policje.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

(tm)

Powrót na górę strony