Jechał z nadmierną prędkością – stracił prawo jazdy na 3 miesiące
Funkcjonariusze mrągowskiej drogówki interweniowali wobec „pirata drogowego”. Kierowca pędził w terenie zbudowanym z nadmierną prędkością. W efekcie za to, że nie zastosował się do obowiązujących przepisów otrzymał czterystuzłotowy mandat. Tym samym stracił również prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.
Wczoraj od rana mrągowscy policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, kontrolując m.in. prędkość z jaką poruszają się kierujący.
Po godzinie 09.00 funkcjonariusze wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu osobową skodą. Mężczyzna jechał z prędkością 102 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jaka obowiązuje we wsi Kosewo. Tego dnia kierowca stracił na trzy miesiące prawo jazdy kat. B, B+E. Za popełnione wykroczenie dodatkowo otrzymał mandat w wysokości 400 złotych.
Uwaga!
Okres zimowy sprawia, że warunki na drodze są zmienne i często bardzo zdradliwe. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Wielu kierowcom wydaje się, że miejscami jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być przymrożone, a nawet bardzo oblodzone, w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.
Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.
Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.
Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.
Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu, śniegu czy podczas przymrozków, oblodzeń nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!