Aktualności

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej odpowie za popełnienie przestępstwa

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 czerwca 2017r., za przestępstwo, a nie za wykroczenie odpowie mężczyzna, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Uciekał i został zatrzymany po pościgu przez mrągowskich policjantów. Teraz mężczyźnie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 10.00. Policjanci ruchu drogowego w Sorkwitach zwrócili uwagę na osobowe audi. Mieli informację, że tym autem może poruszać się osoba bez uprawnień do kierowania, dlatego postanowili zatrzymać je do kontroli drogowej. Niestety pomimo, wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierowca nie zatrzymał się, a nawet gwałtownie przyspieszył. A dalej uciekał w kierunku Kolonii Jędrychowa. Policjanci ruszyli za nim w pościg i tam też w pobliżu jednej z posesji auto zostało zatrzymane do kontroli drogowej. W trakcie czynności, tak jak funkcjonariusze podejrzewali wydało się, że przyczyną ucieczki był brak prawa jazdy. Mężczyzna stracił je wcześniej za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Teraz mężczyzna będzie tłumaczył się za popełnienie przestępstw. Zgodnie z  przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozić może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy przepisy:

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.

  • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.

  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Powrót na górę strony