Cały czas zachecamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie mrągowskim cieszy się zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Łatwość obsługi i bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy przekłada się na wzrastającą popularność tego interaktywnego narzędzia komunikacji z Policją wśród społeczności lokalnej.
W 2018 r. mieszkańcy powiatu mrągowskiego korzystając z „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” zgłosili 490 zagrożeń.
Do najczęściej wskazywanych przez użytkowników kategorii należy zaliczyć naruszenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa oraz inne zagrożenia mające wpływ na poczucie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – takich zgłoszeń było na terenie powiatu było 287, z czego wiele przypadków zostało potwierdzonych. W czasie weryfikacji zagrożenia przez funkcjonariuszy, wobec łamiących przepisy drogowe zostały wyciągnięte srogie konsekwencje.
W kategoriach prewencyjnych społeczność lokalna wykorzystując KMZB najczęściej wskazywała na spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 101 razy, akty wandalizmu – 20, miejsca grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 12, żebractwo – 7, używanie środków1) odurzających 13. W zakresie bezpieczeństwa na akwenach zgłoszono 2 dzikie kąpieliska. Ponadto 16 razy wskazano na zagrożenie wałęsających się bezpańskich psów.
Dzięki napływającym informacjom funkcjonariusze uzyskali szerszy dostęp do informacji o oczekiwaniach i bolączkach mieszkańców. Wzmożona aktywność mundurowych w danym rejonie zniechęca potencjalnych sprawców do wykazywania nieakceptowanych społecznie zachowań. W takich sytuacjach niejednokrotnie samo pojawienie się policjantów w określonym miejscu oddziaływuje prewencyjnie.
Zachęcamy mieszkańców powiatu mrągowskiego do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy ma możliwość osobistego wkładu w poprawę bezpieczeństwa. Obsługa KMZB jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową www.mragowo.policja.gov.pl. Wówczas po prawej stronie zobaczymy baner KMZB. Po jego kliknięciu otworzy się informacja o tym, czym jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy. Zanim zaczniemy z niej korzystać, należy uważnie przeczytać regulamin i zatwierdzić go. Po tym można już nanieść na mapę zagrożenie i poinformować Policję o niepokojących nas zjawiskach. Można też dodać do zgłoszenia krótki opisowy komentarz. Jego długość może osiągnąć maksymalnie 500 znaków. Można też skorzystać z opcji dodawania zdjęć, które po modyfikacjach można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu KMZB. Do zgłoszenia można dodać 3 pliki o łącznej wielkości 5 MB.
Następnie w ciągu 5 dni naniesione zagrożenie zostanie zweryfikowane. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadadzą jej status „potwierdzone” i podejmą czynności zmierzające do wyeliminowania zagrożenia oraz zapobiegania stwierdzonym zagrożeniom.
Pamiętajmy jednak, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych.