Aktualności

Kaskadowy Pomiar Prędkości

Policjanci z mrągowskiej drogówki prowadzili w piątek na terenie miasta i powiatu, działania kontrolne pn. „Kaskadowy Pomiar Prędkości". Ich głównym celem było zmniejszenie liczby wypadków drogowych oraz zminimalizowanie skutków tych zdarzeń.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w piątek policjanci prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Tego dnia na drogach w powiecie mrągowskim funkcjonariusze zrealizowali 50 kontroli drogowych. Funkcjonariusze sprawdzali czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi, a także reagowali w każdym przypadku łamania i bagatelizowania przepisów ruchu drogowego. Niestety, aż 24 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość ignorując przepisy ruchu drogowego. Tego dnia nie doszło do żadnego wypadku drogowego oraz nie ujawniono żadnego pijanego kierowcy. Nie mniej jednak doszło do 4 kolizji drogowych.

 

Cały czas przypominamy, że często zmieniające się warunki pogodowe powinny być sygnałem dla kierujących, do dostosowania prędkości pojazdu do panujących warunków drogowych, umiejętności kierowcy oraz do natężenia ruchu, stosując te zasady zminimalizujemy ryzyko zdarzenia drogowego.

Nie ulega wątpliwości, że wraz ze wzrostem prędkości pojazdu wydłuża się droga jego hamowania, trudniej zapanować nad pojazdem, opóźnia się reakcja na sytuacje mogące wystąpić na drodze. Z powodu nadmiernej prędkości giną nie tylko kierowcy pojazdów i ich pasażerowie, niestety giną również inni uczestnicy ruchu drogowego m.in. piesi.

Zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym, w Polsce obowiązują następujące limity prędkości:

Art. 20. 1. prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00–2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

3. prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:

1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

a) na autostradzie – 140 km/h,

b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,

c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,

d) na pozostałych drogach – 90 km/h;

2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h,

b) na pozostałych drogach – 70 km/h.

4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.

Powrót na górę strony