Aktualności

"Bezpieczny weekend - Boże Ciało"

Przed nami długi czerwcowy weekend. Podczas tych kilku wolnych dni wiele osób będzie odpoczywało od codziennych obowiązków. Dla policjantów drogówki to czas wzmożonej pracy. Więcej aut na drogach powiatu i więcej patroli ruchu drogowego. Tak będą wyglądały najbliższe dni.

"Bezpieczny weekend - Boże Ciało"

Więcej aut na mrągowskich drogach i więcej policyjnych patroli – tak będą wyglądały dni długiego weekendu. Funkcjonariusze w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych oraz na motocyklach będą działać nieprzerwanie do późnego niedzielnego wieczora. Policjanci będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierowców, skontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa, a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Skontrolują stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Będą reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwrócą uwagę także na  motocyklistów, rowerzystów i pieszych - wszystko  po to, by był to bezpieczny weekend.

Prędkość zabija !

Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, brawura oraz jazda po alkoholu. Policjanci zapowiadają konsekwentną walkę z piratami drogowymi i przestrzegają, że warto ściągnąć nogę z gazu, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Bezwzględna trzeźwość w ruchu drogowym

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy  widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał - dzięki takiej postawie już wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg powiatu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości - spacer do komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

Zadbaj o komfort jazdy, pamiętaj o wszystkich pasażerach - także tych czworonożnych

Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane  pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, to obniża się refleks, a wtedy bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś  ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym, a  przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach -  kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę -  trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

W żadnym wypadku nie należy zostawiać choćby na chwilę dzieci w zamkniętym samochodzie - takie nierozsądne zachowanie może mieć naprawdę tragiczne skutki.

Często w podróżach towarzyszą nam czworonożni przyjaciele. Prawo o ruchu drogowym nie reguluje sposobu przewożenia zwierząt domowych, ale są pewne zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim warto pamiętać, że zwierzak, choćby najukochańszy może rozproszyć uwagę kierowcy. Nie może więc swobodnie przemieszczać w aucie. Dla zwierząt dostępne są specjalne transportery do przewożenia kotów czy mniejszych psów, szelki, czy też maty - takie urządzenia zapewnią bezpieczeństwo zwierzakom, a kierowcom komfort jazdy. Podczas dalszych podróży trzeba pamiętać o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić się wody, czy zjeść. Nigdy też nie można zostawić zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału.

W czwartek spodziewać się można utrudnień na drogach, w godzinach około południowych organizowane będą procesje.

Mrągowo

  • około  godz. 11.00 – 13.00

Parafia Św. Wojciecha w Mrągowie  

Trasa: od kościoła ul. Królewiecka, Żeromskiego, Kościuszki, Plac Kajki (przy TAXI), Ratuszowa, skwer Jana Pawła II – do kościoła.

  • około godz. 13.00 – 14.30

Parafia Św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie

Trasa: od kościoła ul. Dziękczynna, Wojska Polskiego, Kopernika, Grunwaldzka – do kościoła.

  • około godz. 11.20 – 13.00

Parafia Matki Bożej Saletyńskiej w Mrągowie

Trasa: plac Kościelny ul. Słoneczna 1B, ul. Słoneczna, Krzywa, Słoneczna – do kościoła.

  • około godz. 12.00-13.00

Parafia św. Ojca Pio w Mrągowie

Trasa: ul. Leśna Droga, ul. Osiedlowa, ul. Rynkowa, ul. Zachodnia na os. Mazurskim.

 

Szestno

około godz. 9.40-10.45

Trasa: droga wojewódzka W-591.

 

Sorkwity

około godz. 9.30-11.30

Trasa: ul. Szkolna w Sorkwitach

 

Kosewo

około  godz. 11.40 – 13.00

Parafia Św. Maksymiliana M.Kolbe w Kosewie

Trasa: wyjście z kościoła, droga krajowa nr 16 do biblioteki gminnej, drogi gminne do drogi krajowej nr 16 (wylot na Mikołajki), droga krajowa nr 16- do krzyża w rejonie skrzyżowania na Kosewo Górne, droga krajowa nr 16 – do kościoła.

 

Rybno

około godz. 11.50 – 13.00

Parafia Św. Bonifacego w Rybnie,

Trasa: wyjście z kościoła ul. Kościelna, Boczna, Długa (przy kościele poewangelickim) – ul. Kościelna (do kaplicy św. Bonifacego B.M).

 

Piecki

około godz. 12.00 – 14.00

Parafia M.B. Różańcowej w Pieckach

Trasa: wyjście z kościoła droga krajowa K59 : ul. Zwycięstwa, Szewska, Krótka, Wolności, Zwycięstwa – do kościoła.

 

Nawiady

około godz. 11.30 – 13.30

Parafia Św. Józefa w Nawiadach

Trasa: wyjście z kościoła na drogę krajową nr 59 w kierunku m. Mojtyny, następnie za remizą strażacką w lewo – w drogę gruntową do kościoła.

 

Powrót na górę strony