Aktualności

Interwencje wobec osób lekceważących ograniczenia

Kolejne osoby w powiecie mrągowskim przekonały się o tym, że policjanci bardzo poważnie traktują ograniczenia, jakie zostały nałożone na mieszkańców. Osoby lekceważące przepisy wprowadzone w trosce o zdrowie nas wszystkich przekonały się, że policjanci nie mają pobłażania wobec ich nieodpowiedzialnej postawy.

W związku z kolejnymi ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach naszego powiatu jest więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy innych służb. Policjanci patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozów, a tam gdzie wykorzystanie samochodu nie jest możliwe, obszar ten jest sprawdzany przez patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób.

W ciągu ostatniego weekendu policjanci stwierdzili w trakcie pełnionych służb ponad 40 przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. W większości interwencje dotyczyły osób, który za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by miedzy innymi wspólnie wypić alkohol. Policjanci informowali takie osoby  o aktualnie obowiązujących przepisach. Niestety często te osoby bardzo lekceważąco podchodziły do tych informacji i zaleceń, twierdząc że jest ładna pogoda, że wprowadzone zasady nie mają sensu albo, to że przyjechały do Mrągowa by pozwiedzać. Część z tych osób została pouczona  lub otrzymała mandaty, a część dokumentacji trafi do sądu z wnioskiem o ukaranie. Ponadto w trakcie jednej z interwencji, podczas sprawdzenia danych jednego z mężczyzn w policyjnych systemach okazało się, że jest poszukiwany, ponieważ uchyla się od odbycia kary pozbawienia wolności. 34-latek trafił do aresztu, gdzie spędzi 10 najbliższych miesięcy.

Policjanci interweniowali również wobec dwóch 15-latków, którzy w czasie epidemii postanowili się spotkać, organizując przejażdżkę motorowerami. Mało tego żaden z nich nie miał uprawnień do kierowania tymi jednośladami. W efekcie czego nieletni będą odpowiadać za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Przypominamy o obowiązujących ograniczeniach

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad.

 Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Powrót na górę strony