Przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników i dachów
Policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych. Obowiązki te spoczywają na właścicielach i administratorach budynków. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.
Podczas opadów białego puchu, na dachach tworzy się i zalega warstwa śniegu. Policjanci przypominają o konieczności usunięcia zalegającego na dachach śniegu. Obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków. Poza odśnieżeniem dachu należy również usunąć śnieg i lód z rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku. Śnieg w dużej ilości staje się bardzo ciężki, szczególnie gdy zaczyna się rozpuszczać. Aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o jego regularnym usuwaniu.
Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników, szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.
Niedopełnienie obowiązku odśnieżania dachów i chodników i zapewnienia tym samym bezpieczeństwa wielu osobom zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego jest zagrożone karami. Szczególny apel związany z odśnieżaniem kierujemy do zarządców sklepów wielkopowierzchniowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o pozbycie się nadmiaru białego puchu z dachu. Taki zgromadzony ciężki śnieg może zagrażać stabilności konstrukcji budowli a w konsekwencji znajdującym się w środku ludziom.