Aktualności

Ktoś zgubił, Ty znalazłeś – co dalej?

Zgodnie z aktualnymi zapisami ustawy o rzeczach znalezionych do jednostki Policji oddajemy jedynie dowód osobisty, paszport oraz rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia jak np. broń czy amunicję. Pozostałe przedmioty, jeżeli nie znamy ich właściciela powinny trafić do starosty, a w przypadku kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej do właściwego zarządcy.

Znalazłeś rzecz - co zrobić?

Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych nakłada uprawnienia i obowiązki zarówno na znalazcę, jak i właściwy organ. Zgodnie z przepisami znalazca rzeczy należącej do znanej mu osoby powinien niezwłocznie zawiadomić ją o tym fakcie i wezwać do jej odbioru. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę :

Biuro Rzeczy Znalezionych
Starostwo Powiatowe w Mrągowie
ul. Królewiecka 60A, 11-700 Mrągowo
Wydział Organizacyjny i Kadr, parter, pok. 2

Godziny pracy Biura:  w dni robocze: poniedziałek  800 - 1600
                      wtorek - piątek   730 - 1530

W przypadku znalezienia rzeczy w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinniśmy udać się do zarządcy obiektu. On ma obowiązek przechowywać ją trzy dni, a potem przekazać staroście.

Kiedy znalezione rzeczy oddać na Policję?

Jedynymi znalezionymi dokumentami, jakie powinniśmy przynieść do najbliższej jednostki Policji, zgodnie z obowiązującymi przepisami są: dowód osobisty oraz paszport. Ponadto na Policję niezwłocznie oddajemy znalezione przedmioty, których posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności: broń, amunicję czy materiały wybuchowe. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy oddanie tych rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia wystarczy, że powiadomimy o miejscu, w który te rzeczy się znajdują.

Powyższe zasady obowiązują również zarządców obiektów, którym takie przedmioty zostały przekazane lub zostali oni poinformowani o miejscu ich znalezienia.

Rzecz, której nie jesteśmy właścicielami nie jest nasza. Kiedy zabierasz i nie oddajesz znalezionego na ławce telefonu, portfela, plecaka – stajesz się sprawcą czynu karalnego – dopuszczasz się przestępstwa lub wykroczenia.

Powrót na górę strony