Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w kontakcie mieszkańców z policją
Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa!
Nawet drobne sprawy mogą doprowadzić do poważnych przestępstw – to jest motto, które najlepiej oddaje inicjatywę Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywnej mapy, która pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach w okolicy.
Policja nie ignoruje żadnego ze zgłoszeń i przyjęła zasadę „zero tolerancji” dla tych, którzy łamią prawo.
Naszą intencją jest zachęcenie ludzi do reagowania kiedy widzą potencjalne zagrożenie. Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia. Katalog zagrożeń jest bardzo szeroki, od wykroczeń porządkowych, po używanie środków odurzających np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Ponadto, podczas nanoszenia zagrożenia na mapę, mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączenia zdjęć. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil.
Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i jest weryfikowane przez Policję. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.