Aktualności

Policjanci zatrzymali dwóch awanturników

Policjanci zatrzymali dwóch awanturników, po tym jak zachowywali się agresywnie wobec członków swoich rodzin. Obaj mężczyźni byli pijani. To kolejne takie przypadki, kiedy policjanci interweniują, by odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiary.

Wczoraj tuz przed godziną 23.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji został zaalarmowany o awanturze domowej w jednej z rodzin na terenie miasta.

Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Gdy weszli do mieszkania, awantura domowa jeszcze trwała. Jak się okazało, to 29-letni mężczyzna wszczął kłótnię z domownikami. Zachowywał się wobec nich agresywnie, wyzywał ich, szarpał za ubrania i wyganiał z mieszkania.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę w policyjnym areszcie. 29-latek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny raz policjanci interweniowali tuż po północy w jednej z rodziny również z Mrągowa. Tam awanturował się 59-latek. To niestety była już druga interwencja tej nocy w tej rodzinie. W trakcie pierwszej interwencji policjanci opanowali sytuację. Przeprowadzili z awanturnikiem rozmowę ostrzegawczą. Mężczyzna oświadczył, że nie będzie więcej się awanturował. Na nic jednak zdały się jego obietnice poprawy.  59-latek nie poprawił swojego zachowania i nadal był agresywny wobec rodziny. Tym razem, by zapobiec dalszym awanturom policjanci zatrzymali go w policyjnej celi do wytrzeźwienia. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.  Niestety to był jedyny sposób, by zapewnić rodzinie spokój.

Rodzina zostały objęta procedurą Niebieskiej Karty.

Każda rodzina ma jakieś problemy. Bywa tak, że te problemy są na tyle poważne, że konieczne jest zwrócenie się do kogoś po pomoc. Może być tak na przykład wtedy, gdy ktoś w rodzinie jest agresywny, bije lub w inny sposób krzywdzi.

Dlatego, gdy czujesz, że Tobie lub innej osobie grozi niebezpieczeństwo, gdy ktoś robi Ci krzywdę zawsze masz prawo zawiadomić o tym policjantów.

Telefon na policję w momencie gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem aby zmienić sytuację w domu. Policja ma zapewnić bezpieczeństwo, może również założyć Niebieską Kartę. Pamiętać jednak należy, że procedura ta może zostać zainicjowana również przez przedstawiciela komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty (pedagoga szkolnego), służby zdrowia (lekarza), pomocy społecznej (pracownika socjalnego).

Niebieska Karta jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. W związku z tym służby te mają określone obowiązki. Przede wszystkim przy Ośrodku Pomocy Społecznej lub Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostaje powołany zespół, który ma opracować strategię rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Poza tym dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni od założenia Niebieskiej Karty skontaktować się z daną rodziną. Ma rozpoznać sytuację i systematycznie ją monitorować, a także udzielać pomocy w trakcie kolejnych wizyt

Powrót na górę strony