Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki obywatelskiej postawie świadka
Kara 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15 grozi 31-latkowi. Mężczyzna kierując samochodem w stanie nietrzeźwości stracił panowanie nad autem i wjechał do przydrożnego rowu. Po czym udał się do domu. Na szczęście świadek tego zdarzenia zaalarmował służby.
W niedzielę (31.10.21 r.) parę minut po godzinie 1.00 w nocy oficer dyżurny mrągowskiej policji został poinformowany, że w na trasie Piecki – Nawiady do przydrożnego rowu wjechało osobowe audi. Według zgłaszającego jego kierowca był nietrzeźwy, bo ledwo wysiadł z auta, a następnie zaczął się oddalać z miejsca zdarzenia. Na szczęście zgłaszający zachowując trzeźwość umysłu obserwował poczynania kierowcy audi i przekazał funkcjonariuszom informację, gdzie może on przebywać.
Niedługo później, w jednym z domów na terenie Piecek, policjanci zatrzymali kierowcę rozbitego audi. Wtedy też potwierdzili wskazania zgłaszającego. Kierowca audi był pijany. Badanie alkomatem wykazało, że miał 3 promile alkoholu w organizmie.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
Po raz kolejny wzorowa postawa świadków przyczyniła się do tego, że został zatrzymany nietrzeźwy kierowca. Apelujemy, by stanowczo reagować, gdy widzimy, że osoba pijana chce prowadzić samochód. Warto zadzwonić na policję nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, a jedynie podejrzenie. To żaden powód do wstydu. W ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie.
Zadzwońmy pod numer 112. Podczas rozmowy trzeba określić miejsce, w którym się znajdujemy i jakie zachowania kierowcy wzbudzają nasz niepokój. Opisujemy również jego samochód, numery rejestracyjne, markę, kolor. Po zakończeniu rozmowy możemy poczekać na policjantów lub zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możemy skonsultować swój plan działania telefonicznie z funkcjonariuszem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujemy.
Ujęcie obywatelskie
Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.
O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.