Potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych
Na oznakowanym przejściu dla pieszych doszło do potrącenia pieszego. Mężczyzna trafił do szpitala. Do zdarzenia by nie doszło, gdyby przestrzegał decyzji sanepidu i przebywał w domu na obowiązkowej kwarantannie.
W czwartek (16.12.2021r.) po godzinie 16.00 w Sorkwitach doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący oplem vivaro jadący od Mrągowa uderzył w pieszego znajdującego się na przejściu dla pieszych.
Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia sprawdzili stan trzeźwości uczestników wypadku. Kierujący oplem był trzeźwy, natomiast pieszy miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Niestety w trakcie interwencji policjanci ustalili, że pieszy był objęty obowiązkową kwarantanną i w tym czasie powinien przebywać w miejscu zamieszkania. Na czas czynności na miejscu zdarzenia, ruch na drodze odbywał się wahadłowo. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą teraz wyjaśniane przez policjantów w prowadzonym postępowaniu. Ponadto pieszy na pewno będzie tłumaczył się za nieprzestrzeganie kwarantanny. Informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5000 złotych.
Uwaga piesi!
Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym (w miesiącach, gdy zmrok zapada szybko). Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. A co ważne drogę hamowania mogą dodatkowo wydłużyć często spotykane jesienią i zimą warunki – np. mokra nawierzchnia, liście pokrywające jezdnię.
Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Bycie dobrze widocznym na drodze oznacza bycie bezpiecznym i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.
(dk/kh)