Uważajmy na pieszych!
Okres zimowy to czas szybko zapadającego zmroku, opadów deszczu i śniegu, które znacznie ograniczają widoczność uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezbędna jest wzmożona czujność i dokładna obserwacja sytuacji panującej na drodze.
Przejścia dla pieszych to miejsca bardzo newralgiczne. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.
Pieszy także ma szereg obowiązków.
Powinien pamiętać, że korzystanie z wyznaczonego przejścia nie zwalnia go z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Dlatego w trosce o własne bezpieczeństwo przed przejściem należy zatrzymać się i rozejrzeć w stronę lewą-prawą-lewą, by ocenić sytuację na drodze. Aby nie stała się nam krzywda przechodzimy wtedy, gdy nic nie jedzie albo auto zarówno z jednej, jak i z drugiej strony się zatrzymało.
Ponadto od czerwca 2021 roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze.