Aktualności

Kolejny nietrzeźwy wyeliminowany z ruchu drogowego dzięki obywatelskiej postawie

Mrągowscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę nietrzeźwemu 41-latkowi. Funkcjonariusze zatrzymali go dzięki obywatelskiej postawie świadka, który zauważył jak wsiada do auta i odjeżdża. Zatrzymany mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Wczoraj po godzinie 12.00 na numer alarmowy Policji zadzwoniła zaniepokojona osoba. Anonimowy zgłaszający poinformował dyżurnego, że zauważył jak do osobowego passata wsiadło trzech mężczyzn i odjechało. Niepokojące było to, że ich zachowanie wskazywało, że mogą być pod wpływem alkoholu.

Dyżurny natychmiast wysłał we wskazane miejsce patrol policji. Funkcjonariusze zauważyli opisany pojazd jak poruszał się ulicą Skłodowską. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Wówczas potwierdziły się przypuszczenia zgłaszającego.

Badanie alkomatem wykazało, że 41-letni kierowca ma w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. Tego dnia funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy kategorii BC.

To niestety nie jedyny nietrzeźwy kierowca zatrzymany przez policjantów tego dnia.

Tuż po północy na ulicy Mrągowskiej w Mikołajkach miejscowi funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. Jak ustalili policjanci 30-latek wsiadł za kierownicę mimo braku uprawnień do jego kierowania, dowodu rejestracyjnego pojazdu i obowiązkowego ubezpieczenia.

Mało tego badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w swoim organizmie ponad 1 promil alkoholu.

Również i ten mężczyzna będzie tłumaczył swoje zachowanie. Za nieprzestrzeganie przepisów prawa i jazdę w stanie nietrzeźwości grozi 2 lata pozbawiania wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat.

Te same konsekwencje poniesie również dwóch mężczyzn i kobieta, którzy po alkoholu wsiedli za kierownicę w piątek.

Podczas kontroli drogowej policjanci ustalili, że 46-latek miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, a 62-latek ponad 2. Obaj panowie po alkoholu kierowali ciągnikami rolniczymi. Młodszy mężczyzna, jak ustalili policjanci kierował ciągnikiem, który nie był dopuszczony do ruchu drogowego.

Podczas kontroli okazało się, że nie można mu zatrzymać prawa jazdy ponieważ takiego w ogóle nie posiada. 62-latek natomiast stracił tego dnia uprawnienia kategorii ABT. 44-letnia kobieta, która kierowała busem mimo 2 promili alkoholu w organizmie straciła prawo jazdy kategorii B.

 

Policjanci apelują, by stanowczo reagować, gdy widzimy, że osoba pijana chce prowadzić samochód. Warto zadzwonić na policję nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, a jedynie podejrzenie. To żaden powód do wstydu. W ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi realne zagrożenie.

Zadzwońmy pod numer 112. Podczas rozmowy trzeba określić miejsce, w którym się znajdujemy i jakie zachowania kierowcy wzbudzają nasz niepokój. Opisujemy również jego samochód, numery rejestracyjne, markę, kolor. Po zakończeniu rozmowy możemy poczekać na policjantów lub zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możemy skonsultować swój plan działania telefonicznie z funkcjonariuszem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujemy.

Powrót na górę strony