Tymczasowy areszt za znęcanie się nad matką
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie zatrzymali mężczyznę, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką, z którą mieszkał. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Mrągowie został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.
W dniu 03.04.2022r do Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie zgłosiła się 73-letnia kobieta, która poinformowała policjantów, że jej syn z którym mieszka, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Podczas jej przesłuchania, kobieta wskazała okoliczności, na podstawie których policjanci podjęli decyzję o niezwłocznym zatrzymaniu jej 40-letniego syna. Rodzina została objęta procedurą „Niebieskiej Karty”. Mężczyzna oprócz zarzutu za znęcanie się nad osobą najbliższą usłyszał również zarzut nie stosowania się do orzeczonego wyrokiem sądu obowiązku poddania się terapii uzależnień. W środę (06.04.2022r) Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora Rejonowego w Mrągowie i zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Osoba doznająca przemocy, paraliżowana strachem, czuje się bezradna, nie wie do kogo zgłosić się po pomoc, a często jedna rozmowa z psychologiem, czy z policjantem pomoże wskazać odpowiednią drogę, w tym również możliwości prawne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" prowadzonego przez Stowarzyszenie „Niebieska Linia” , które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem telefonu: 800 – 120 – 002
Co to jest Niebieska Karta i czemu służy?
„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie i służy:
- dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie,
- ocenie zagrożenia dalszą przemocą oraz
- jako dowód w sprawach sądowych.
Przepisy zakładają, że procedurę może wszcząć policjant, pracownicy socjalni, a także przedstawiciele oświaty, służby zdrowia i komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Policjanci to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin, gdzie podejmowana jest interwencja domowa. Spośród wielu przypadków zwykłych nieporozumień rodzinnych muszą zauważyć i odpowiednio zareagować w przypadku, gdy rodzina jest terroryzowana przez agresora. Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić w przypadku zaistnienia przemocy domowej to przede wszystkim sporządzenie formularza Niebieskiej Karty i rozpoczęcie procedury w celu udzielenia pomocy ofiarom przemocy. Głównym zadaniem osoby dotkniętej przemocą jest zdobycie się na odwagę aby poinformować o swoim problemie a następnie utrzymywanie kontaktu ze wskazanymi osobami zajmującymi się prowadzeniem procedury Niebieskiej Karty.
Procedurę Niebieskiej Karty realizują przede wszystkim dzielnicowi. To oni w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, w trakcie których udzielają wsparcia ofiarom przemocy domowej i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Podczas tych wizyt policjanci informują także ofiary przemocy o możliwościach złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Dzielnicowi utrzymują stały kontakt z rodziną, by móc zapewnić choć w pewnym stopniu bezpieczeństwo domownikom. Pamiętajmy także o tym, że realizacja procedury Niebieskiej Karty przebiega dwutorowo i obejmuje zarówno działania wobec ofiary przemocy, jak również wobec samego sprawcy. Dlatego też dzielnicowi podczas systematycznych wizyt rozmawiają ze sprawcą przedstawiając mu konsekwencje prawne wynikające ze stosowania przemocy.
Dzielnicowi w zależności od potrzeb przekazują informacje instytucjom zobowiązanym do udzielania wsparcia i pomocy rodzinie, w której występuje przemoc, przede wszystkim sądowi rodzinnemu, placówkom pomocy społecznej, czy gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Inną formą pomocy stosowanej przez policję to działania doraźne w celu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy domowej. Mowa tutaj o zatrzymaniu w Policyjnych Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych agresywnego sprawcy przemocy, który swoim zachowaniem zagraża życiu swojemu, bądź całej rodziny. Jest to tylko chwilowa pomoc, gdyż sprawcę zatrzymuje się do wytrzeźwienia nie dłużej jednak niż na 24 godziny.
Dodatkowo dzięki wejściu w życie tzw. ustawy antyprzemocowej policjanci mogą skorzystać z przysługującego im prawa i zastosować wobec osoby stosującej przemoc nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.