Aktualności

Jednośladem bezpiecznie do celu

Początek wiosny to czas, kiedy na drogach pojawia się co raz więcej rowerzystów, motocyklistów i spacerujących pieszych. Pamiętajmy, że zarówno piesi, motocykliści jak i rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że nie mają oni pasów bezpieczeństwa, nie są osłonięci karoserią ani nie posiadają poduszek powietrznych.

Wyjeżdżając na wycieczkę rowerową pamiętajmy o kilku bardzo ważnych zasadach, które mogą uchronić nas przed groźnym wypadkiem. Przede wszystkim o właściwym wyposażeniu roweru:

  1. z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej

  2. z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (światła te, oprócz tylnego czerwonego odblasku nie są wymagane podczas jazdy w dzień. Jeśli więc nie planujemy jazdy po zmroku, zgodnie z prawem możemy zrezygnować z pozostałych świateł)

  3. kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia nam wskazywanie kierunku skrętu rękoma

  4. co najmniej jeden skutecznie działający hamulec

  5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy

Warto założyć również kask ochronny oraz wyposażyć się w odblaskowe elementy i kamizelki. Dzięki odblaskom jesteśmy bardziej widoczni na drodze dzięki czemu kierowcy szybciej nas zauważą.

Bardzo ważna jest również znajomość przepisów ruchu drogowego, gdzie zgodnie z art. 33 kodeksu drogowego- prawo o ruchu  drogowym

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5 ( Kierujący (…) rowerem, motorowerem (…) są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych), a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.  

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:  

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu; 

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach; 

- czepiania się pojazdów. 

4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:  

1) wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd; 

2) zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny. 

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub 

- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. 

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3  (pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi, piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie), jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

PAMIĘTAJMY, ŻE NIE JEDZIEMY ROWEREM PO WYPICIU ALKOHOLU!

Jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może kosztować kogoś utratę życia!

Od 1 stycznia 2022 roku, nowy taryfikator mandatów karnych wprowadził surowe kary dla nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowymi przepisami taki wybryk może kosztować 2,5 tys. złotych.

 

Powrót na górę strony