Aktualności

Nie stosował się do wydanego nakazu/ zakazu- trafił do aresztu

Jeżeli ktoś lekceważy nałożony na niego obowiązek musi liczyć się z ich zmianą na bardziej dolegliwe np. o charakterze izolacyjnym. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu mrągowskiego, wobec którego sąd orzekł areszt za naruszenie nakazu natychmiastowego opuszczenia oraz zakazu zbliżania się do zajmowanego mieszkania ze swoją żoną.

W miniony weekend (07-08.05.2022r.) policjanci podejmowali trzykrotnie interwencje wobec mężczyzny, który pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe. W niedzielę (08.05.2022r.)  72- letnia kobieta zdecydowała się złożyć oficjalne zawiadomienie o przestępstwie i poinformowała policjantów, że od kwietnia 2022r jej mąż znęca się nad nią psychicznie wszczynając awantury w trakcie których wulgarnie ją wyzywa. Kobieta poinformowała policjantów, że w przeszłości jej mąż był już karany za znęcanie się nad nią i odbywał karę pozbawienia wolności. Policjanci  zastosowali wobec sprawcy przemocy nakaz natychmiastowego opuszczenia oraz zakazu zbliżania się do zajmowanego mieszkania ze swoją żoną i jego bezpośredniego otoczenia. Kobieta nawiązała kontakt z dzielnicowym, który objął opieką rodzinę. We wtorek (10.05.2022r.) podczas kontroli stosowania się mężczyzny do wydanego nakazu/ zakazu, dzielnicowy stwierdził, że mężczyzna naruszył warunki wydanego nakazu/ zakazu. Wobec powyższego 67- latek podczas interwencji oświadczył, że wrócił do domu celem skręcenia papierosa i ogrzania się. Został zatrzymany i doprowadzony do sądu, gdzie w trybie przyśpieszonym Sąd Rejonowy w Mrągowie skazał go na karę aresztu.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, które weszły w życie od 30 listopada 2020r. policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie  nakaz natychmiastowego opuszczenia oraz zakazu zbliżania się do zajmowanego mieszkania ze swoją żoną i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.

Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  •  do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  •  w miarę możliwości numeru telefonu,
  •  informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu, Policja będzie zobowiązana do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy nakaz lub zakaz nie są naruszane, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywać się będzie następnego dnia po wydaniu nakazu lub zakazu.

Powrót na górę strony