Aktualności

Co robić aby uniknąć tragedii? Na co uczulać dzieci?

Piękna pogoda i czas wakacyjny sprawia, że chcąc się zrelaksować i odpocząć tracimy czujność i może dojść do tragedii. Warto rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach i uczulać je na właściwe zachowania.

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Piękna pogoda, przerwa od nauki i pracy oznacza, że z dużo większym pragnieniem, entuzjazmem i zapałem podchodzimy do wypoczynku.  Warto zwracać uwagę dzieci na zagrożenia, jakie mogą je w tym czasie spotkać. Podczas codziennych spotkań najmłodszych z nauczycielami i policjantami w szkołach uczulamy na grożące im niebezpieczeństwa, jednak podczas wakacji rodzice powinni utrwalać te wypracowane wzorce. To od ich codziennych rozmów ze swoimi pociechami zależy, jaką wiedzą i świadomością będą dysponowały, kiedy rodziców przy nich nie będzie, i kiedy przyjdzie zmierzyć się z faktycznym, realnym zagrożeniem. Ponieważ wtedy nie ma miejsca na błędy ani na kalkulacje. Od tego jak w konkretnym momencie zachowają się nasze dzieci zależy ich zdrowie i życie. Niebezpieczeństw oczywiście jest bez liku. Od tych tradycyjnych po cyberprzestępstwa, które czają się w internecie.

Poniżej przedstawiamy zasady bezpieczeństwa, które warto wziąć sobie do serca.

Porady i wskazówki policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka

  • Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiaj bez opieki, szczególnie w obcych dla niego, czy zatłoczonych miejscach.
  • Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
  • Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
  • Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
  • Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
  • Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka

  • Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
  • Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
  • W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
  • Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
  • W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.
Powrót na górę strony