Aktualności

Czasami wystarczy empatia, szczera rozmowa by komuś pomóc

Policjant powinien cechować się empatią, wrażliwością na problemy oraz chęcią niesienia pomocy. Czasami zwykła, szczera, życzliwa rozmowa może komuś pomóc, dać wsparcie w ciężkich chwilach.

W czwartek (09.06.2022r.) kilka minut po północy, policjanci z Mikołajek z polecenia dyżurnego zostali skierowani na interwencję, gdzie na dachu budynku miał leżeć mężczyzna. Po dotarciu na miejsce, funkcjonariusze zastali kobietę, która poinformowała ich, że jest opiekunką wycieczki szkolnej a na dachu budynku leży jej wychowanek, który ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. Policjant bez chwili wahania wszedł na dach budynku, by udzielić mężczyźnie pomocy, wsparcia oraz zapewnić bezpieczeństwo. 18- latek zaczął z funkcjonariuszem szczerze rozmawiać, zwierzył mu się ze swoich problemów. Dostał wsparcie psychiczne, a pełne empatii i zrozumienia zachowanie policjanta skłoniło młodego mężczyznę do bezpiecznego zejścia z dachu budynku.

Policjanci przypominają o anonimowym i bezpłatnym numerze telefonu 116 111, pod który mogą dzwonić dzieci i młodzież potrzebująca wsparcia, opieki i ochrony.

Z pomocy mogą też skorzystać rodzice i nauczyciele, którzy potrzebują wsparcia i informacji jak pomóc dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności w tym trudnym dla wszystkich czasie. Telefon zaufania jest dla młodych osób miejscem, w którym mogą rozmawiać o sprawach dla nich ważnych, o kłopotach czy trudnych sytuacjach i razem z konsultantami szukać rozwiązań najtrudniejszych problemów.

Wszyscy, którzy chcą uzyskać poradę lub opowiedzieć o swoich problemach z rówieśnikami, rodzicami lub innymi osobami, mogą dzwonić na infolinię 24/h przez 7 dni w tygodniu. Ponadto za pośrednictwem strony internetowej www.116111.pl można zadać pytania i znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas sprawy.

Telefon zaufania obsługują wykwalifikowani konsultanci, związani z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, którzy za wyjątkiem porad i rozmów z młodymi ludźmi na temat ich sytuacji kryzysowych, ściśle współpracują także z jednostkami organizacyjnymi Policji, w zakresie udzielania pomocy i ochrony dzieci w przypadkach zagrażających ich zdrowiu lub życiu.

Przypominamy także, że zawsze, gdy grozi nam jakieś niebezpieczeństwo, jeśli ktoś robi nam krzywdę lub kogoś się obawiamy, mamy prawo powiadomić o tym policję. Na policję można także zgłaszać sytuacje związane z popełnieniem przestępstwa czy niewłaściwych zachowaniach osób nieletnich świadczących o demoralizacji. Na policję można zadzwonić (numer 112) lub udać się osobiście.

(pk)

 

 

Powrót na górę strony