Długi weekend na wodach naszego powiatu
W czasie pełnionej przez długi weekend sierpniowy służby na wodach naszego powiatu, wodniacy m.in. dbali o bezpieczeństwo kąpiących się, udzielali pomocy, sprawdzali stan trzeźwości żeglarzy, sterników motorowodnych i kajakarzy. Zwracali szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa w okolicy plaż i kąpielisk.
Jak co roku w długi sierpniowy weekend do Mikołajek i Mrągowa przyjechało wielu turystów, którzy aktywnie spędzali czas, korzystając z uroków naszego regionu. Niestety wielu miłośników sportów wodnych za nic ma przepisy obowiązujące na akwenach, narażając na niebezpieczeństwo siebie jak i inne osoby wypoczywające nad wodą. Patrol wodny wielokrotnie interweniował wobec osób, które nie stosowały się do znaku żeglugowego, za co te osoby poniosły konsekwencje finansowe.
Przypominamy, że na oznaczonym znakami fragmencie Jeziora Mikołajskiego obowiązuje zakaz wytwarzania fali. Tylko w sobotę (13.08.2022r.) w ręce policyjnych wodniaków „wpadło” 6 osób, które za niestosowanie się do obowiązujących przepisów, ukaranych zostało mandatami, w przypadku dwóch osób zakończyło się na pouczeniu. W Mrągowie na Jeziorze Czos mrągowscy wodniacy skontrolowali dwóch mężczyzn płynących rowerem wodnym. Badanie alkomatem wykazało, że znajdowali się pod działaniem alkoholu, za co zostali ukarani mandatami.
Natomiast w niedzielę (14.08.2022r.) na Jeziorze Mikołajskim funkcjonariusze ukarali jedną osobą za naruszenie zakazu falowania, mandatem w kwocie 300zł, natomiast drugi mężczyzna próbował oszukać policjantów wprowadzając w błąd co do swojej tożsamości. Okazało się, że nie posiadał wymaganych uprawnień motorowodnych. Za naruszenie zakazu wytwarzania fali, wprowadzenie w błąd co do swojej tożsamości i nieposiadanie wymaganych uprawnień będzie musiał zapłacić łącznie 1500zł. W poniedziałek (15.08.2022r.) również za niestosowanie się do obowiązujących przepisów na wodzie jedna osoba została ukarana mandatem.
Z pozoru błaha sprawa jaką jest wywoływanie fali, jest naprawdę niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do wywrócenia mniejszych jednostek pływających, powodować obijanie lub przestawienie zacumowanych łodzi, bądź też niebezpieczne sytuacje dla kąpiących się w jeziorze osób.
(pk)