Uczciwi znalazcy przynieśli telefony do komendy, które trafiły do właścicieli
Bardzo często do Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie przynoszone są rzeczy bądź pieniądze, które ktoś zgubił. Na szczególne słowa uznania zasługują uczciwi znalazcy, którzy nie ulegają pokusie wzbogacenia się na cudzym nieszczęściu.
W środę (12.10.2022r.) do mrągowskiej komendy przyszedł mężczyzna, który poinformował funkcjonariuszy, że znalazł telefon komórkowy. Oficer dyżurny przyjął przekazany przedmiot. Jeszcze tego samego dnia telefon wrócił do właściciela. Również w środę po godz. 21 do komendy stawił się kolejny mężczyzna informując tym razem, że znalazł telefon komórkowy i pieniądze. Uczciwy znalazca przekazał znalezione rzeczy oficerowi dyżurnemu. Niedługo po tym do komendy stawiła się kobieta, która odebrała od funkcjonariuszy zgubę. Była bardzo szczęśliwa, że odzyskała nie tylko telefon ale również pieniądze.
Do komendy policji uczciwi znalazcy przynoszą wartościowe rzeczy, które trafiają do prawowitych właścicieli, a w przypadku, gdy nikt się po nie nie zgłasza przekazywane są do Biura Rzeczy Znalezionych. Zazwyczaj są to dokumenty, pieniądze, telefony komórkowe lub rzeczy, które mają numery identyfikacyjne.
Przypominamy, że zagubionych rzeczy można również szukać w Biurze Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Mrągowie. Tam można pozostawić znalezione przedmioty lub szukać zgubionych.
W przypadku zagubienia jakiejś rzeczy, należy udać się do Biura Rzeczy Znalezionych, gdzie wypełniając oświadczenie o zgubieniu rzeczy zostawiamy opis rzeczy zagubionej oraz dane osoby jej szukającej.
Znalezienie rzeczy nie powoduje, że stajemy się jej właścicielami. Prawo nakłada na znalazcę obowiązek jej zwrotu właścicielowi lub do Biura Rzeczy Znalezionych, Policji bądź też poinformowania właściwego organu. W przypadku niezwrócenia znalezionych rzeczy osobie, która je utraciła, mamy do czynienia z przywłaszczeniem. Zgodnie z kodeksem karnym za przywłaszczenie sobie cudzej rzeczy grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
W przypadku znalezienia rzeczy w cudzym pomieszczeniu powinniśmy zawiadomić osobę zajmującą to pomieszczenie i na jej żądanie oddać rzecz na przechowanie. Jeśli więc np. znajdziemy rzecz w sklepie powinniśmy oddać ją prowadzącemu tę placówkę.
W przypadku znalezienia zguby w miejscu publicznym (np. urzędzie), innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności albo środku transportu publicznego (np. autobusie) powinniśmy oddać ją zarządcy tego obiektu. Ten po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje on ją właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.
Znalezione pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności czy rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej, jeżeli nie znamy osoby uprawnionej do ich odebrania ani miejsca jej pobytu, niezwłocznie powinniśmy oddać je właściwemu staroście.
Kiedy rzecz znalezioną oddajemy Policji?
Najczęściej Policji oddajemy na przechowanie rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport. Jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia (np. w przypadku znalezienia broni) – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Nie jest oczywiście błędem przyniesienie innych wartościowych rzeczy, które są zabezpieczane przed ich utratą.
Znaleźne
Znaleźne reguluje Ustawa z dnia 20.02.2015r. o rzeczach znalezionych,
Art. 10. 1. Znalazca przechowujący rzecz, który uczynił zadość swoim obowiązkom, może żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy, jeżeli zgłosił swoje roszczenie najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru.
2. W przypadku gdy rzecz nie jest przechowywana przez znalazcę, znalazca może zastrzec wobec przechowującego, że będzie żądał znaleźnego. W takim przypadku przechowujący zawiadamia znalazcę o wydaniu rzeczy osobie uprawnionej do jej odbioru oraz o jej adresie zamieszkania albo siedziby, a znalazca może zgłosić żądanie znaleźnego w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o wydaniu rzeczy. Przechowujący informuje o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy.
(pk)