Aktualności

STOP przemocy domowej

Policjanci, którzy podejmują interwencję najczęściej słyszą, że doszło tylko do kłótni domowej, nieporozumienia rodzinnego bądź konfliktu. Ofiary przemocy domowej często tuszują to, co naprawdę dzieje się w rodzinie. W większości przypadków jednak mówimy o przemocy w rodzinie. Często policjant jest pierwszą osoba z zewnątrz otrzymującą sygnał, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy.

Przemoc w rodzinie – jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób (członków rodziny lub innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Przemoc może mieć różny charakter: fizyczny, psychiczny, seksualny, ekonomiczny, polegający na zaniedbywaniu lub izolowaniu. Zjawisko przemocy może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat, gdyż ofiary często żywią nadzieję, że sprawca się zmieni. Zatrzymanie przemocy jest warunkiem niezbędnym dla skutecznego udzielenia pomocy ofiarom przemocy.
 

INTERWENCJA POLICJI PODEJMOWANA W PRZYPADKU PRZEMOCY W RODZINIE

Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie:

  • ofiary przemocy,

  • świadkowie przemocy w rodzinie np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny.

Dyżurny policyjny przyjmujący zgłoszenie – skieruje we wskazane miejsce policjantów, którzy zainterweniują wobec sprawców przemocy rodzinnej, a także udzielą pomocy i informacji ofiarom przemocy. Policjant na miejscu interwencji w trakcie rozmowy z domownikami uzyska możliwie pełną informację o zdarzeniu: ustali tożsamość uczestników konfliktu, przeprowadzi wywiad z osobą powiadamiającą, rozpozna zaistniałą sytuację i jej przyczyny, poinformuje uczestników konfliktu o dalszych czynnościach podejmowanych w ich sprawie. Policjanci interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wypełnią formularz Niebieskiej Karty. Jeżeli na miejscu interwencji nie będzie warunków umożliwiających wypełnienie formularza Niebieskiej Karty policjanci wypełnią go po powrocie do jednostki. Policjanci poinformują uczestników konfliktu, iż odwiedzi ich dzielnicowy w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i monitorowania sytuacji całej rodziny. Od tej pory rodzina objęta procedurą Niebieskiej Karty otoczona będzie stałą opieką policjantów, którzy składając systematyczne wizyty w domach będą kontrolować stan bezpieczeństwa domowników i zachowanie sprawców.

Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?

- Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

- Zadzwoń do „Niebieskiej Linii” 801 12 00 02. Pracujący tam psychologowie porozmawiają z Tobą i pomogą ustalić najlepsze i odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

- Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób! Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie TY.

- Wzywaj policję w każdej sytuacji zagrożenia.

- Szukaj pomocy u specjalistów. Ustal, gdzie w Twojej okolicy znajduje się punkt konsultacyjny, ośrodek pomocy społecznej, specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, poradnia odwykowa czy ośrodek interwencji kryzysowej. Kiedy uzyskasz wsparcie, pomoc i informacje – poczujesz się pewniej.

- Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? ZADZWOŃ + 48 222 309 900 Wsparcie przez 24 godziny\7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków.

Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie: Kompendium wiedzy dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Przydatne linki:

http://www.mediacje-elblag.pl/

http://www.pomocpokrzywdzonym.pl/

http://fundacjaiwo.org/index.php/aktualnosci

https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

JEŻELI SZUKASZ POMOCY:

https://mragowo.policja.gov.pl/o11/dzialania-policji/policja-radzi/20331,Przemoc-w-rodzinie-informator.html

Powrót na górę strony