Komunikaty

Zimą nie ryzykuj na drodze

Śliskie drogi i słaba widoczność to największe wyzwania z jakimi muszą zmierzyć się kierowcy w trakcie zimy. Właśnie dlatego właściwe przygotowanie samochodu do jazdy w warunkach zimowych jest tak istotne i daje możliwość uniknięcia problemów technicznych. Przygotowanie samochodu do jazdy w warunkach zimowych daje nam również większe szanse na uniknięcie kolizji czy wypadku.

Dobry kierowca musi zdawać sobie sprawę, że bez odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy w warunkach zimowych naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Zima to bardzo trudny okres dla osób zmotoryzowanych, dlatego kierowca powinien wykazywać się przede wszystkim odpowiedzialnością i umiejętnościami przewidywania sytuacji.

Pamiętajmy o kilku prostych zasadach, co należy zrobić przed zimą.

Po pierwsze, wymieńmy opony na zimowe.

Po drugie, sprawdźmy oświetlenie swojego pojazdu. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne.

Pamiętajmy że odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu przed zimą połączone z rozsądną jazdą, to gwarant bezpieczeństwa dla samego kierującego, jak i dla jego bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Z zasad ogólnych, przede wszystkim pamiętajmy:

  • Na drodze nie spieszmy się za wszelką cenę! Po co narażać siebie i innych!
  • Zachowajmy rozsądny dystans do swoich umiejętności kierowania, szczególnie w trudniejszych warunkach zimowych (widoczność, nawierzchnia, samopoczucie itp.).
  • Utrzymujmy bezpieczną odległość za pojazdem poruszającym się przed nami.
  • Wykonujmy wszystkie manewry podczas jazdy w sposób płynny i odpowiednio wcześnie, stosownie do panujących warunków na drodze. Nawet najlepsze wyposażenie pojazdu oraz umiejętności nie pomogą, gdy przesadzimy z prędkością lub zbyt późno zareagujemy.
  • Swoje manewry sygnalizujmy z wyprzedzeniem, w sposób czytelny dla innych.
  • Używajmy świateł awaryjnych, gdy występuje zagrożenie, np. nieoczekiwane zatrzymanie na drodze lub szybki dojazd do samochodów stojących już w korku.
  • Nie dajmy się sprowokować innym kierowcom, czasami szukającym wrażeń na drodze (np. "poganianie" z tyłu lub zajeżdżanie drogi)

 Jeszcze kilka porad czysto technicznych, pozwalających zmniejszać zagrożenie, a przy tym ułatwiających dotarcie do celu:

  • w czasie całkowitego oblodzenia na drodze hamowanie jest zerowe, więc przemieszczajmy się autem tylko doraźne i to z prędkościami minimalnymi.
  • w zakręty wchodzimy z wcześniej obniżoną, stałą prędkością
  • na mostach, wiaduktach, w okolicach lasów i zbiorników wodnych zachowujemy szczególną ostrożność i poruszamy się ze stałą, ograniczoną prędkością,
  • zaspy na drodze pokonujemy wolno ze stałą prędkością, bez gwałtownych skrętów (zachodzi tzw. "zarzucanie" i "znoszenie", a do tego nie wiadomo, czy pod śniegiem nie ma lodu),
  • jeśli już zdecydujemy się wyprzedzić jadący przed nami pojazd lub ominąć inny stojący na poboczu to należy zwrócić szczególną uwagę na śnieżne koleiny lub "jęzory" śniegu nawianego na drogę. Pokonywanie takich przeszkód z większą prędkością wiąże się zazwyczaj z chwilową utratą przyczepności, a nawet częściową zmianą kierunku jazdy.
 
Powrót na górę strony