Komunikaty

Poznajcie Polę – policyjną „pomocniczkę” edukacyjnych spotkań w szkołach

Mrągowska policja we współpracy z lokalnymi samorządami i ze wszystkimi szkołami podstawowymi rozpoczęła kompleksowe działania pn. „Profilaktyka Smyka”, których główną bohaterką jest niefrasobliwa dziewczynka stworzona przez kom. Jolantę Sorkowicz. Pola już ruszyła w świat dzieci, by edukować najmłodszych!

Mrągowska policja we współpracy z lokalnymi samorządami i szkołami podstawowymi rozpoczęła działania edukacyjne pn. „Profilaktyka Smyka”. Podstawą ww. działań jest książka edukacyjna autorstwa podkom. Jolanty Sorkowicz pt. „Na ratunek Poli”. Opracowanie składa się z trzynastu rymowanych historyjek, w których główna bohaterka mierzy się z konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań, z pomocą natomiast spieszy jej policjant. Publikacja ma nie tylko przestrzec dzieci przed zagrożeniami, na które narażone są w codziennym życiu, ale także kreować wśród najmłodszych obraz policjanta-przyjaciela, na którego zawsze można liczyć.

Publikacja uzyskała pozytywną opinię Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W recenzji konsultanta ds. edukacji wczesnoszkolnej zwrócono uwagę  na fakt, że pozycja jest wartościowa pod względem merytorycznym, porusza problemy dotyczące szeroko pojętej tematyki bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu dziecka, a historie przedstawione w formie wierszyków zakończonych morałem, opisane są w sposób bliski i zrozumiały dzieciom, stanowią więc dobry materiał do analizy zachowania dzieci oraz przewidywania różnych konsekwencji tego zachowania.

Kontynuacją tejże książki jest koncepcja działań profilaktycznych pod nazwą „Profilaktyka Smyka”. W tym celu opracowano kompleksową bazę dydaktyczną do prowadzenia spotkań z uczniami klas 0-III, w której zawarto scenariusze zajęć opracowane przez pedagogów, karty pracy uczniów, zestaw kolorowanek, pieczątkę, dyplomy dla dzieci, piosenkę profilaktyczną oraz wspomnianą wyżej książkę edukacyjną. Tak przygotowany materiał jest wykorzystywany przez  funkcjonariuszy Policji zajmujących się prowadzeniem działań profilaktycznych, ale co istotne będą korzystać z niego nauczyciele, podczas prowadzenia zajęć na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Całość przedsięwzięcia została objęta patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Pakiety zostały już przekazane do Urzędu Miasta i Gminy Mikołajki, a następnie trafiły do tamtejszych szkół publicznych oraz do Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Książki są również w Mrągowie oraz szkołach podstawowych w Sorkwitach, Warpunach, Kozłowie i Choszczewie, w Marcinkowie, Bożem, Szestnie i Kosewie oraz w Pieckach, Dłużcu i Krutyni.

 

 • w klasie dzieci trzymają książeczki
  Pola w szkole
 • Ryszard Pukas czyta dzieciom książeczkę
  Pola w szkole

 

Pakiety zostały przekazane na ręce Burmistrza Mrągowa. 

 

 • wspólne zdjęcie z lewej burmistrz mrągowa, z prawej komendant powiatowy policji w Mrągowie trzyma ksiązeczkę
  Przekazanie pakietów edukacyjnych
 • książka , pendrive, teczka, pakiet edukacyjny profilaktyka smyka
  Przekazanie pakietów edukacyjnych

 

Szkoła Podstawowa w Sorkwitach, Szkoła Podstawowa w Choszczewie, Szkoła Podstawowa w Kozłowie z siedzibą w Rybnie

 

 • zdjęcie grupowe uczniów z książeczkami w dłoniach
  Pola w szkole w Sorkwitach
 • policjantka z panią dyrektor trzymają ksiązeczki
  Przekazanie książeczek do szkoły w Choszczewie
 • policjantka i pani dyrektor z książeczkami w dłoni
  Przekazanie książeczke do szkoły w Kozłowie z siedzibą w Rybnie

Pola w Gminie Mrągowo

 

 • na zdjęciu policjantka, wójt gminy mragowo oraz pani dyrektor obsługi placówek oświatowych
  Książeczki w Gminie Mrągowo

 

Pola w Gminie Piecki
 • zastępca wójta gminy piecki i policjantka
  Książeczki w Gminie Piecki

 

Uczniowie z Sorkwit bawią się i uczą z Polą

Uczniowie z Polą poznają zasady bezpieczeństwa - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie (policja.gov.pl)

 

 

 

 

 

 

 

 

(dk)

 

Powrót na górę strony