Aktualności

Policjanci rozmawiali na temat cyberzagrożeń

W dzisiejszych czasach, kiedy internet jest tak popularny jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z podawaniem swoich danych osobowych czy prywatnych informacji. Szczególnie zagrożone w sieci są dzieci, dlatego policjanci edukują uczniów jak bezpiecznie korzystać z Internetu, by nie narobić sobie kłopotu oraz innym. Uczulają również na problematykę hejtu.

Dzięki internetowi bez wychodzenia z domu możemy załatwić większość spraw oraz zapewnić sobie rozrywkę. Za jego pośrednictwem podajemy swoje dane osobowe, publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą wykorzystać złodzieje do tego, by sprawdzić czy nie jesteśmy na wakacjach lub jaki samochód stoi na naszym podjeździe. Zdarzą się także przestępstwa gospodarcze, wszelkiego typu wyłudzenia lub oszustwa na serwisach aukcyjnych. Bywa, że opublikowane zdjęcie staje się powodem zazdrości i nienawiści, a wtedy może dojść do gróźb czy pobicia.

O aspektach zagrożenia w Internecie mrągowscy policjanci rozmawiają uczniami z miejscowych szkół.

Podczas spotkania z uczniami funkcjonariusze przekazują głównie informacje na temat cyberprzemocy i związanych z tym konsekwencjami, jakie dotykają ofiarę oraz konsekwencjami prawnymi ciążącymi na sprawcy tego czynu. Omawiają również kwestie cyberzagrożeń oraz związanych z tym naruszeniami obowiązującego prawa. Dzieci i młodzież słuchały informacji na temat poszanowania własnego wizerunku, kolegów oraz innych osób. Zaznaczając, że rozpowszechnianie wizerunku, może mieć również negatywne skutki. Po jakimś czasie może okazać się, że osoby, które nas nie lubią mogą te zdjęcia, bądź filmy wykorzystać i nadać im inny charakter niż był zamierzony. Czym jest CyberPrzemoc?

Cyberprzemoc jest formą przemocy, w której używane są media elektroniczne, głównie Internet i telefony komórkowe. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa cyberbullying, składającego się z członów cyber (wskazującego na związek ze świtem wirtualnym, szczególnie Internetem) i bullying (oznaczającego zastraszanie, znęcanie się). Problem cyberprzemocy dotyczy nie tylko dorosłych, szczególnie dotkliwy jest dla dzieci i młodzieży. Wśród młodych internautów ponad połowa przyznaje, że doświadczyła przemocy w sieci.

Do cyberprzemocowych zachowań możemy zaliczyć:

 • obraźliwe lub poniżające treści wysyłane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego
 • robienie zdjęć i filmów bez zgody osoby fotografowanej bądź filmowanej i umieszczanie ich w sieci lub rozsyłanie ich przy użyciu telefonu
 • podszywanie się pod kogoś w Internecie
 • włamania na strony internetowe lub prywatne konta (np. na portalach społecznościowych)
 • rozpowszechnianie krzywdzących nieprawdziwych informacji w sieci lub przy pomocy telefonu komórkowego
 • cyberprześladowanie (wysyłanie zastraszających wiadomości za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego)

Narzędziami cyberprzemocy są więc blogi, strony internetowe, fora, listy i grypy dyskusyjne, komunikatory internetowe, czaty i portale społecznościowe, SMS-y oraz MMS-y, a nawet gry sieciowe typu multiplayer i platformy e-learning'owe.

Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających cybeprzemocy.

Problemu tego nie należy więc bagatelizować. Warto wiedzieć jak chronić dziecko przed tym zjawiskiem (odnośnik do mini-poradnika) oraz jak reagować, gdy dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy.

Mini-poradnik bezpiecznego korzystania z internetu:

Co zrobić, by nasze dzieci były bezpieczne w sieci? Jak możemy zadbać o to, by unikały zagrożeń i nie stały się ofiarami cyberprzemocy? W tym mini-poradniku chcielibyśmy przedstawić kilka rad, które mogą Wam pomóc ochronić Wasze dzieci przed niebezpieczeństwami w sieci.

 • Rozmawiaj z dzieckiem nie tylko o zagrożeniach w sieci, ale też o jej możliwościach, by bezpiecznie uczyło się i bawiło się w świecie wirtualnym.
 • Uczcie się od siebie nawzajem i razem odkrywajcie wirtualny świat.
 • Zapoznaj dziecko z podstawami netykiety i sam stosuj te zasady w sieci. Bądź dobrym przykładem do naśladowania!
 • Przypominaj dziecku, by chroniło swoje dane osobowe oraz nie publikowało w sieci swoich zdjęć i nie udostępniało ich bez Twojej zgody.
 • Poznawaj wyrażenia i skróty internetowe, dowiedz się co oznaczają poszczególne emotikony. Bądź ciekawy świata wirtualnego!
 • Razem z dzieckiem wyszukujcie ciekawe strony internetowe.
 • Jeżeli Twoje dziecko rozmawia w sieci z innymi internautami (np. korzysta z czatów lub komunikatorów internetowych) przypomnij mu o tym, że nie powinno się do końca ufać osobom poznanym w sieci. Zachęcaj dziecko, by rozmawiało z osobami, które zna.
 • Interesuj się tym gdzie i z kim wychodzi Twoje dziecko. Naucz je dystansu do nowopoznanych osób z sieci, dbaj o to by na spotkaniach z takimi osobami dziecku zawsze ktoś towarzyszył.
 • Zachęcaj dziecko, by informowało Ciebie o niebezpiecznych treściach napotkanych w sieci. Zdobądź zaufanie dziecka, by zawsze mogło powiedzieć Tobie o tym, co złego lub wstydliwego spotkało je w wirtualnym i realnym świecie.
 • Razem z dzieckiem rozmawiajcie o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z komputera, internetu i telefonu komórkowego. Wspólnie ustalcie zasady i dbajcie o ich przestrzeganie.
 • Rozważ zainstalowanie jednego z programów typu Cyberniania, które zapewniają bezpieczny dostęp do zasobów dostępnych w sieci. Wspólnie z dzieckiem zapoznajcie się z działaniem takich programów.
 • Zapoznaj się ze stronami internetowymi poświęconymi tematyce bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy , znajdziesz na nich wiele ważnych i ciekawych informacji.
 • Dbaj o bezpieczeństwo w sieci wszystkich internautów, nielegalne lub krzywdzące treści zawsze zgłaszaj policji.

Interwencja                     

Jeżeli Twoje dziecko stało się ofiarą cyberprzemocy lub masz takie podejrzenia - zareaguj!

Przede wszystkim wysłuchaj swoje dziecko, doceń to że podzieliło się z Tobą bardzo trudnym i wstydliwym doświadczeniem. Zachowaj dowody przestępstwa (obraźliwe e-maile, adresy stron, na których opublikowane są wstydliwe zdjęcia lub filmy, sms-y z groźbami, itd.) i niezwłocznie zgłoś wszystko policji osobiście lub telefonicznie. Nielegalna treści możesz również zgłosić w sieci, np. www.policja.pl lub www.dyzurnet.pl.

Źródło:http://www.kampaniaprzemoc.pl/cyberprzemoc.php

 • policjant omawiający wyświetlaną prezentację z napisem stop cyberprzemocy przed nim siedząca młodzież
 • policjant omawiający wyświetlaną prezentację z napisem hejt przed nim siedząca młodzież
Powrót na górę strony