Aktualności

„Słowa też mogą ranić” – policyjny apel przeciwko hejtowi

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem profilaktycznym, w którym sześcioletni chłopiec – przebrany za policjanta – przypomina, że hejt boli tak samo jak przemoc fizyczna.

W krótkim filmiku pt. „Słowa też mogą ranić” Filip opowiada prostym, dziecięcym językiem, jak ważne są dobre słowa i jak bardzo mogą zranić te złe. Film jest skierowany jest do wszystkich – zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problematykę mowy nienawiści, hejtu w Internecie oraz przemocy słownej w życiu codziennym.

Niestety coraz częściej obserwujemy sytuacje, w których słowa stają się narzędziem przemocy. Każdy z nas wie, jak bardzo potrafią ranić, wykluczać, a nawet doprowadzać do tragicznych konsekwencji. Przypominamy, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co mówi i pisze, szczególnie w przestrzeni internetowej. Policjanci podkreślają, że anonimowość w sieci nie zwalnia z odpowiedzialności, a za hejt można ponieść konsekwencje prawne. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, groźby, zniewagi, pomówienia czy nawoływanie do nienawiści – także w Internecie – mogą być ścigane przez organy ścigania.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, który dostępny jest na stronie internetowej KPP Mrągowo oraz w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że głos małego Filipa poruszy serca i skłoni do refleksji – bo słowa naprawdę mają moc.

Pamiętajmy:

  • Hejt to nie „żart” – to przemoc słowna.
  • Zanim coś napiszesz – pomyśl, czy sam chciałbyś to przeczytać.
  • Jeśli jesteś świadkiem hejtu – reaguj. Zgłoś to rodzicom, nauczycielowi lub Policji.
  • W Internecie nikt nie jest naprawdę anonimowy.

Szanujmy się – także słowem.

(pk)

Film „Słowa też mogą ranić” – policyjny apel przeciwko hejtowi

Opis filmu: Na filmie widać 6-letniego chłopca ubranego w strój policjanta, który mówi o tym, że słowa mogą ranić, ale nie tak jak rana na kolanie ale w serduszku. Mówi, że czasami ktoś mówi albo pisze brzydkie słowa i one mogą ranić nawet dorosłego. Następnie chłopiec mówi, że chociaż ma 6 lat wie co jest dobre a co złe i zaufajcie mi, warto być dobrym człowiekiem a nie zło jak bandyci. Filmik kończy się obrazkiem z dziećmi i hasłem Stop Hejtowi! Bądźmy dobrymi ludźmi. na końcu jest plansza Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie

Pobierz plik „Słowa też mogą ranić” – policyjny apel przeciwko hejtowi (format mp4 - rozmiar 44 MB)

Powrót na górę strony