Aktualności

Nie bądźmy obojętni. Niskie temperatury to zagrożenie dla osób zwłaszcza bezdomnych narażonych na wychłodzenie. Masz możliwość poinformowania nas za pomocą KMZB

Lato już na dobre odeszło w zapomnienie. Na dworze robi się coraz zimniej i zima zbliża się nieuchronnie. Wobec takiej sytuacji wiele osób przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku narażone są na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Nie bądźmy obojętni wobec osób zagrożonych niskimi temperaturami. Pomocne będzie skorzystanie z KMZB.

W okresie jesienno – zimowym, kiedy zmieniają się warunki pogodowe i spada temperatura należy zwracać szczególną uwagę na osoby, które mogą przebywać w warunkach zagrażających ich życiu. Mimo stale prowadzonych patroli miejsc zagrożonych, funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. nie przechodźmy obok nich obojętnie. Nie lekceważmy również osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie.Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych będących w kryzysie oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko niska temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla.

 

Dlatego tak ważna jest pomoc i przekazywanie informacji od mieszkańców. Zwracamy się z prośbą – jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie. Wystarczy jeden telefon lub jedno kliknięcie i można uratować komuś życie. Przypominamy, że istnieje możliwość poinformowania nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tą aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne będące w kryzysie  i udzielić im pomocy. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.

Powrót na górę strony